Świętokrzyskie na filmowo

     Uczniowie klas „filmowych” Staszica wzięli udział w dwudniowej konferencji „Świętokrzyskie na filmowo” – na którą składały się projekcje filmów, prezentacja, wykład, konkursy filmowe i warsztaty aktorskie. Wydarzenie odbyło się w ramach programu „Aktywizacja młodzieży województwa świętokrzyskiego”.

     Wszystko zaczęło się w czerwcu bieżącego roku, kiedy to nauczyciele „Staszica”:  Grzegorz Płaza we współpracy z Wojciech Szymańskim opracowali projekt, do którego film promujący zrealizowały uczennice klasy 2 B: Nikola Dryjas i Magdalena Głąb. Projekt został nagrodzony w konkursie: „Inicjatywa Młodzieżowa – wsparcie na organizację konferencji”.

     Prace nad przygotowaniem konferencji trawy kilka tygodni – zależało nam, aby całość przybrała formę eventu – podkreślają uczniowie klasy 2 o profilu dziennikarsko-filmowym. Projekt zainaugurowała prelekcja pana Wojciecha Szymańskiego, a jej celem było przybliżenie zebranym uroków Świętokrzyskiej Krainy Plenerów Filmowych, której zalety odkryło już dawno wielu polskich filmowców. Stąd tak obszerna jest lista filmów realizowanych na świętokrzyskiej ziemi w 2 połowie XX wieku oraz na początku wieku XXI.

     Prezentowane podczas pierwszego dnia filmy nie zostały ułożone w sposób chronologiczny, ale geograficzny – podkreśla Wojciech Szymański. Wyruszyliśmy z Ostrowca Świętokrzyskiego i wędrując prze Kunów, Bałtów, Sandomierz, Ujazd dotarliśmy do Kielc i Chęcin.  Chodziło o to, aby przybliżyć młodzieży te miejsca, które stały się plenerami dla realizacji filmów. Okazuje się, że choć młodzież interesuje się filmami, to nie ma pojęcia, gdzie dane filmy powstały.

     Wśród prezentowanych filmów nie mogło zabraknąć obrazów Jana Rybkowskiego, który w Ostrowcu osadził akcję swojego filmu „Pierwsze dni” – filmu najmocniej i zarazem bezpośrednio związanego z Ostrowcem Świętokrzyskim z racji tego, że wszystkie zdjęcia plenerowe powstały w naszym mieście. Prapremiera filmu odbyła się 4 marca 1952 roku w kinie Hutnik w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Kilińskiego. Kino Hutnik, a także Aleja 3 Maja oraz Rynek z okolicznymi uliczkami były także miejscem wydarzeń w filmie fabularnym Juliana Dziedziny zatytułowanym „Mam tu swój dom” z 1963 roku. Natomiast pobliski Kunów i okolice pojawiły się w filmie „Wszyscy i nikt” z 1977 roku, w którym zagrały gwiazdy polskiego kina, m.in.: Emil Karewicz, Wiesław Gołas, Witold Pyrkosz, Bogusz Bilewski, Ryszard Pietruski. Ciekawostką jest, że w filmie znajdziemy wiele odniesień do gatunku filmowego, jakim był amerykański western (nawet pierwotny tytuł brzmiał „Siedmiu zwyczajnych” – klasyczny już dziś schemat „Siedmiu wspaniałych”).

     Wśród filmów realizowanych na ziemi świętokrzyskiej nie mogło zabraknąć także takich, które w latach 70. biły rekordy popularności. Możemy do nich zaliczyć „Pana Wołodyjowskiego” – zdjęcia powstawały m.in. w Chęcinach czy serial z gatunku „płaszcza i szpady” – „Czarne chmury” – realizowany w malowniczym zamku w Baranowie Sandomierskim i przepięknym klasztorze w Rytwianach.

     Podsumowaniem pierwszego dnia projektu był pokaz etiudy filmowej, którą na tę okazję nagrały uczennice klasy 2 B. Etiuda powstała na bazie filmu „Spotkanie w Bajce”, który w 1964 roku zrealizował w Sandomierzu Jan Rybkowski. Sandomierz  – senne powiatowe miasteczko – Rybkowski przenosi nas na grunt surowej polskiej rzeczywistości – a jednak wszystko jest tu piękniejsze, bardziej atrakcyjne i powabne. Miasteczko jest zabytkowym rarytasem, rocznicowa uroczystość uświetnia koncert szopenowski (fortepian stoi przy skarpie, a w tle pięknie wije się Wisła).

     Nie sposób także nie wspomnieć o dwóch nowych produkcjach, w których w roli statystów i epizodystów występowali uczniowie „Staszica” – chodzi o serial „Ojciec Mateusz”, na planie którego pojawiają się regularnie nasi uczniowie oraz „Minuta ciszy”, do którego zdjęcia powstawały w 2022 roku, a Ostrowiec przybrał nazwę Złotów.

     Dzień wypełniony mnóstwem atrakcji zakończył konkurs filmowy, podczas którego uczniowie rozpoznawali filmy na podstawie emotek. Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy z rąk Sławomira Głazka, który poprowadził warsztaty aktorskie podczas drugiego dnia konferencji. Sławomir Głazek aktor znany z takich produkcji jak „Ranczo”, „Czas Honoru” czy „Miodowe Lata” przygotował dla młodzieży ćwiczenia z emisji głosu, dykcji, a także etiud aktorskich. Warsztaty pozwoliły nabyć wiele umiejętności związanych z mową, retoryką, pewnością siebie. Nie spodziewałem się – mówił pan Sławomir Głazek – że młodzież ma już tak sprecyzowane plany na temat tego, co chcą robić w życiu i jakie są ich zainteresowania. Jestem pod dużym wrażeniem, to wspaniała młodzież – dodaje aktor. Warsztaty ze Sławomirem Głazkiem wpisały się w temat przewodni wydarzenia, gdyż aktor pochodzi z naszego miasta.

     Konferencja była pierwszym z całego cyklu wydarzeń filmowych – równolegle uczniowie „Staszica” biorą udział w projekcie „Staszic fascynuje nauką, sztuką, filmem i sportem” i przygotowują się do kolejnych warsztatów aktorskich, które poprowadzi absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie i… absolwent Liceum Staszica.

Projekt:

„Sfinansowano ze środków

@narodowyinstytutwolnosciw ramach #FunduszMłodzieżowy @Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego”

Nadchodzące wydarzenia
  1. Ferie zimowe

    styczeń 20 - luty 2
Skip to content