Pomimo pandemii nie zwalniamy czyli „Staszic” szkołą dla ambitnych

     Chociaż bieżący rok szkolny był inny niż poprzednie i zapewne sprawił, że świat wywrócił się do góry nogami, byli i tacy (mam na myśli uczniów „Staszica”), którzy podejmowali z sukcesem kolejne wyzwania… .

     Natalia Lewicka, Aleksandra Sternik, Maria Kosiarz – trzy uczennice liceum „Staszica”, które konsekwentnie realizowały swoje zamierzenia. Ich postawa to znakomity przykład na to, że „Staszic” to szkoła, którą wybierają osoby mające sprecyzowane cele – a wspólna praca uczniów i nauczycieli przynosi znakomite rezultaty.

     Natalia Lewicka  i Aleksandra Sternik w tym roku zakończyły trzyletnią przygodę ze „Staszicem” – można by dużo rozpisywać się o ich dokonaniach. Aleksandra to najmłodsza finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach (do finału, który odbywał się na Uniwersytecie Warszawskim zakwalifikowała się, będąc zaledwie uczennicą klasy pierwszej). Natalia z kolei to pasjonatka literatury romantycznej ( i nie tylko), znakomita interpretatorka poezji, zdobywczyni nagród w konkursach językowych.

     W bieżącym roku szkolnym – Natalia i Aleksandra – wykazały się niezwykłą determinacją – wzięły udział w LI Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego  i zakwalifikowały się do zawodów okręgowych (II stopnia). Świetnie oceniono ich prace literackie – komisja podkreśliła, że znakomicie poradziły sobie z wykazaniem sposobu funkcjonowania motywów, tematów i bohaterów w utworach Ballada Alpuhara Adama Mickiewicza oraz Ojciec zadżumionych Juliusza Słowackiego.

     Etap okręgowy tradycyjnie składał się z dwóch części pisemnej i ustnej – ale był o tyle trudniejszy, że odbywał się zdalnie (musiały być zachowane bardzo rygorystyczne przepisy, a to dodatkowo stresowało uczestników). Natalia Lewicka w części okręgowej ujęła komisję dojrzałą interpretacją utworu poetyckiego i z powodzeniem przeszła do części ustnej.

     Maria Kosiarz rozpoczęła naukę w liceum „Staszica” przed dwoma laty – jest obecnie uczennicą klasy 2 o profilu dziennikarsko-filmowym. W „Staszicu” rozwija swoje zainteresowania artystyczne i odnosi kolejne sukcesy. Już w klasie pierwszej brała udział w licznych konkursach, m.in.: w konkursie literackim ,,Mistrzowie i Patrioci”,  czy V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego ,,Co jest najważniejsze w życiu” (#63PL) organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego  – na potrzeby którego nagrała i zmontowała film na temat umiejętności przekazywania życiowych wartości.

Jej zaangażowanie i pasje zostały docenione – w roku szkolnym 2020/2021 otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

     Pandemia nie przeszkodziła Marii Kosiarz w rozwijaniu jej największej pasji, jaką jest aktorstwo i szeroko pojęty świat filmu, scenopisarstwo oraz praca nad projektami filmowymi. Oprócz tego, że regularnie pisze i publikuję recenzje obejrzanych filmów, prowadzi profil społecznościowy poświęcony tematyce książkowej.

     Interesuję się psychologią, socjologią oraz nauką języków obcych, bardzo bliska jest jej kultura Wielkiej Brytanii (posiada certyfikat językowy Cambridge na poziomie FCE). Regularnie publikuje także swoje literackie prace na forum publicznym, dzieląc się  spostrzeżeniami na aktualne tematy społeczno-polityczne oraz recenzując poznane dzieła kultury.

     Ostatnim sukcesem Marii Kosiarz jest zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Rozrywkowej o „Złoty Grzejnik” – koncert finałowy odbył się 28.05 2021.

 

Natalia, Aleksandra i Maria – chociaż dzieli je różnica wieku – łączy wspólna pasja – literatura i film – dlatego w „Staszicu” wybrały klasę o profilu dziennikarsko – filmowym.

Szkoła to konieczność, „Staszic” to wybór!

 

Opracował: Wojciech Szymański
nauczyciel języka polskiego
Nadchodzące wydarzenia
  1. Ferie zimowe

    styczeń 20 - luty 2
Skip to content