Narodowe Święto Niepodległości

     8 listopada w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Stanisława Staszica odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

     Wydarzenie rozpoczęło się od przekazania obowiązków pocztu sztandarowego. Uczniowie klasy 4B: Gabriela Górniak, Brajan Dybiec, Natalia Pietruszka i Oliwia Turbakiewicz zakończyli służbę, w której reprezentowali naszą Szkołę ze sztandarem na wielu uroczystościach. Ich obowiązki przejęli uczniowie klas drugich: Martyna Żylińska, Gabriela Okleka oraz Michał Wiączek.

     Szkolną tradycją jest już przekazanie Ognia Niepodległości z 22. Sztafety Hufca ZHP Zgierz. W poprzednich sztafetach uczestniczyli uczniowie Staszica, pp. T. Kwiatkowski, D. Kaszuba i W. Szymański, Ostrowieccy samorządowcy i strzelcy JS 2013. Ogień zapalony podczas mszy na największej nekropolii legionowej w Kostiuchnówce na Wołyniu przewozi sztafeta rowerowa na centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie i składa na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na trasie ogień jest przekazywany dalej i umieszczany na pomnikach i grobach poległych i walczących za Ojczyznę. Swoim blaskiem przypomina o złożonej najwyższej ofierze.

     Tegoroczna akademia była okazją do głębokiej refleksji nad znaczeniem słowa „wolność” i wartościami, jakie niesie patriotyzm. Zebrani wspominali, jak naród polski pokonywał przeciwności losu, by zachować swoją tożsamość i niepodległość, przywołując słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”. Uroczystość rozpoczęła się narracją przypominającą o utracie niepodległości w 1795 roku oraz o pierwszych nadziejach związanych z Napoleonem.

   Uczniowie: Amelia Nadratowska, Maksymilian Mazurek, Kacper Raban, Dominika Męciwoda i Mateusz Jurasz wcielili się w role narratorów, przybliżając historię walki o wolność przez powstania, począwszy od Powstania Listopadowego, poprzez Powstanie Styczniowe aż po utworzenie Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

     Recytowano fragmenty poezji patriotycznej, m.in. utwory Norwida, Asnyka i Staffa, które były symbolicznym wyrazem miłości i poświęcenia dla ojczyzny. Szczególne wzruszenie wywołały wiersze „Hymn do miłości ojczyzny” i „Ta, co nie zginęła”. Na scenie pojawiły się również pieśni patriotyczne, jak np. „Pierwsza Brygada”, a wykonania współczesnych utworów, takich jak „Biały Krzyż” i „Hymn Słowackiego” Sanah, dodały nowoczesnego wymiaru tradycyjnym wartościom.

     Pieśni patriotyczne wykonane zostały przez uczniów: Aleksandra Cieślik, Martyna Cieśla, Sandra Stolarska, Julia Jarzębak, Amelia Kaczmarska, Jan Krysa, Julia Salamon. Pojawiły się także fragmenty dokumentów historycznych, jak Akt 5 listopada i Orędzie Wilsona, czytane przez uczniów, które ukazały przemiany geopolityczne prowadzące do odzyskania niepodległości.

     Kulminacją uroczystości były wspomnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku, zakończone recytacją wiersza „11 listopada” oraz refleksją nad znaczeniem wolności po II wojnie światowej i PRL-u. Wiersz „Niepodległość” oraz fragment przemówienia z 1989 roku symbolicznie przypomniały o cenie i wartości wolności.

     Uroczystość zakończyła się pieśnią „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego, będącą hołdem dla współczesnej niepodległości.

    

     Recytatorami byli uczniowie: Lena Curyło, Amelia Nadratowska, Rozalia Glibowska, Katarzyna Machula, Ewa Czarnecka, Victoria Gumińska, Gaia Rokita, Iza Rokoszna i Martyna Migalska. Oprawę muzyczną zapewnili: Witold Garbuliński – klawisze oraz Jan Krysa – skrzypce, Paweł Koprowski, Brajan Dybiec.

     Nauczyciele którzy przygotowali uroczystość: Sławomir Miszczuk, Witold Garbuliński, Dariusz Kaszuba, Monika Stencel i Żaneta Fiszer. Konsultacje językowe – Urszula Heba.

     Akademia, pełna symbolicznych i emocjonalnych momentów, była pięknym wyrazem hołdu dla tych, którzy przez pokolenia walczyli o niepodległość Polski.

Nadchodzące wydarzenia
  1. Klasowe spotkania świąteczne

    grudzień 20
Skip to content