Spotkanie z gościem w 42 rocznicę wprowadzenia przez władze PRL stanu wojennego
13 lipca 2023 roku, w 42 rocznicę wprowadzenia przez władze PRL stanu wojennego, odbyło się w LO Nr 1 im. St. Staszica, spotkanie z panem Jerzym Jabłońskim, jednym ze współzałożycieli NSZZ „Solidarność” Huty Ostrowiec i współorganizatorem strajku w hucie.
Na wstępie, w imieniu dyrektor szkoły pani Doroty Waliszczak, przywitał gościa pan Tomasz Kwiatkowski wicedyrektor szkoły. Przybliżył on sylwetkę pana Jerzego Jabłońskiego i scharakteryzował okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Nadmienił ponadto, że pan Jerzy Jabłoński już od trzech lat spotyka się z kolejnymi rocznikami uczniów naszej szkoły, wyjaśniając, także na własnym przykładzie, złożony i niekiedy bardzo bolesny fragment najnowszej historii naszego kraju. W dalszej części spotkania nauczyciel historii i wos-u, pan Sławomir Miszczuk, przypomniał utwór Jakuba Wnorowskiego „Ballada o stanie wojennym”, któremu towarzyszył pokaz autentycznych zdjęć z lat 1981 -1983, w tym tego najważniejszego: zdjęcia- symbolu „Czas Apokalipsy” Chrisa Niedenthala.
Pan Jerzy Jabłoński, zwracając się do uczniów klas pierwszych i towarzyszących im nauczycieli, opisał okoliczności ogłoszenia i przebiegu strajku w Hucie Ostrowiec, będącego reakcją na wprowadzenie przez władze komunistyczne PRL stanu wojennego.
Był on, jak wspominał, jedną z siedmiu osób, które po zatrzymaniu i aresztowaniu przewieziono do więzienia w Kielcach. W wyniku procesu otrzymał jeden z najwyższych wyroków – 4 lata pozbawienia wolności. Przewieziony do więzienia w Hrubieszowie, został praktycznie pozbawiony kontaktu z rodziną i bliskimi oraz dostępu do jakichkolwiek informacji z zewnątrz.
Na skutek nacisku międzynarodowej opinii publicznej oraz m.in. stanowiska Episkopatu Polski, część aresztowanych i internowanych mogła odzyskać wolność na mocy tak zwanej „amnestii”, ogłoszonej przez Radę Państwa PRL.
Pan Jerzy, ze względów rodzinnych, otrzymał najpierw czasowe zawieszenie odbywania kary, które ostatecznie przedłużono bezterminowo. Mimo tego nie mógł podejmować pracy zawodowej i był szykanowany prze milicję i Służbę Bezpieczeństwa.
Nasz gość chętnie odpowiadał na zadawane przez młodzież i nauczycieli pytania, przekazując wszystkim obecnym na spotkaniu, oprócz faktów historycznych, swoją receptę na to, jak pozostać dobrym, uczciwym człowiekiem i patriotą w tak ekstremalnie trudnych czasach.
Na zakończenie spotkania, pan Sławomir Miszczuk, w imieniu dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz uczniów LO Nr 1 im. St. Staszica, podziękował panu Jerzemu Jabłońskiemu za przyjęcie zaproszenia i zaprezentowanie po raz kolejny, jakże ciekawej, lecz bardzo bolesnej odsłony historii naszego kraju.