Dzień Otwarty cieszył się zainteresowaniem około siedmiuset uczniów młodszych roczników, którzy odwiedzili mury „Staszica”.
Gospodarze powitali kolegów ze Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów krótkim programem artystycznym. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały uczennice: Agata Sobólska z kl.2B, Angelika Orłowska i Klara Pytlakowska z kl.1 D. Dla licznie przybyłych gości zatańczył Szkolny Zespół Tańca „RED GO” prowadzony przez panią Monikę Żardecką, która także przygotowała program artystyczny. Zebrani na hali sportowej mogli poczuć niepowtarzalną twórczą atmosferę panującą w LO Nr I, czego dowód dali nagradzając artystów gromkimi brawami.
Przyszłych absolwentów Gimnazjum i Szkół Podstawowych serdecznie powitał Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Nr I mgr Dariusz Kaszuba, który krótko przedstawił ofertę edukacyjną szkoły.
Nauczycielki języka polskiego pani Katarzyna Szczerbińska i pani Dorota Mączka wręczyły nagrody i dyplomy laureatom, organizowanego od 2008 roku, konkursu polonistycznego pt. „Język odbiciem Twojej kultury”.
Następnie wszyscy przybyli uczniowie, pod opieką uczniów „Staszka” oraz nauczycieli: Katarzyny Mierzwińskiej-Cichosz, Sławomira Ziemby, Marty Sójki, Katarzyny Szczerbińskiej, Wiesławy Grudzień, Grzegorza Krysy, Macieja Krawczyka udali się do pracowni przedmiotowych, w których odbyły się zajęcia pokazowe.
Goście mogli podziwiać profesjonalnie urządzoną pracownię biologiczną, w której znajdują się urządzenia multimedialne, mikroskopy, preparaty formalinowe, hodowle ryb i roślin akwariowych. Uczniowie klas 1c i 2c o profilu biologiczno-chemicznym i klasy 2b o profilu lingwistycznym rozszerzający biologię przygotowali ciekawe obserwacje i eksperymenty dotyczące cytologii i fizjologii roślin oparte o zjawiska osmozy. Kandydaci do LO Nr I mogli także sprawdzić swój poziom wiedzy i umiejętności z biologii biorąc udział w konkursie, w którym nagrodami były talony na oceny celujące i bardzo dobre. Zajęcia przygotowały panie Danuta Majewska i Jolanta Wojtas.
Kolejną wyjątkową prezentację przygotowali uczniowie klasy o profilu wraz z nauczycielem chemii . Oprócz spektakularnych doświadczeń chemicznych wśród dymów, węży z popiołu, erupcji wulkanu, produkcji pasty do zębów, sztucznej krwi i wywoływania duchów z butelki, odwiedzający mieli możliwość zdobycia za odpowiedzi na pytania zadawane podczas wykonywania eksperymentów. Aby pokazać, że chemia to nie tylko laboratorium uczniowie przedstawili przyszłym kolegom zastosowanie chemii w życiu codziennym podczas pokazów kuchni molekularnej. Odwiedzający mieli możliwość spróbowania owocowego kawioru.
Na prezentacjach z języków obcych na młodzież, odwiedzającą naszą szkołę czekało mnóstwo atrakcji. Absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów zostali powitani przez uczniów liceum we wszystkich językach, jakie szkoła ma do zaoferowania, a jest ich aż 6! Następnie młodzież podzielona na grupy przystąpiła do 2 konkurencji. Pierwszą z nich był quiz, sprawdzający wiedzę na temat Anglii, Francji, Niemiec, Włoch Rosji i Hiszpanii. Pytania sformułowane były w sposób ciekawy i nie zawsze poważny. Drugą natomiast był quiz kulinarny. Przedstawiciele grup z zasłoniętymi oczami mogli popróbować potraw z różnych krajów europejskich, a ich zadaniem było odgadnięcie nazwy potraw oraz kraju, z jakiego ona pochodzi. Rywalizacja była bardzo duża, ponieważ do wygrania były kupony na ocenę ”bardzo dobry” w nowym roku szkolnym. Prezentacje przygotowały panie: Monika Borzym, Beata Kot, Joanna Gibalska, Wiesława Grudzień, Patrycja Kosmacińska, Wiesłąwa Grudzień, Monika Żardecka.
Jeżeli masz duszę humanisty, chcesz realizować swoje artystyczne pasje, interesujesz się filmem i teatrem, powinieneś wybrać jedną z klas humanistycznych z edukacją filmowo-teatralną i medialną – takimi słowami podczas „dnia otwartego” przywitali przybyłych gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych uczniowie klasy „filmowej” liceum Staszica. Specjalnie dla swoich młodszych kolegów przygotowali program artystyczny, w którym chcieli podkreślić, że jest to klasa dla ludzi kreatywnych i pełnych pasji, klasa z tradycjami. Podczas programu zaprezentowano etiudy filmowe absolwentów „Staszica” nagrodzone na konkursach i festiwalach filmowych. Na żywo wystąpiła Aleksandra Sienniak tegoroczna maturzystka, która niejednokrotnie uświetniała liczne akademie i konkursy wspaniałymi aranżacjami na skrzypce znanych utworów muzyki filmowej (tym razem wykonała utwór z filmu „Moulin Rouge”. Uczniowie klasy pierwszej „D” przygotowali natomiast konkurs filmowy, a „gwoździem” programu był występ szkolnego zespołu „Independence” w składzie: Klara Pytlakowska – wokal; Kacper Czerwonka– gitara; Angelika Orłowska– perkusja, wokal.
,,Historia nauczycielką życia” ta starożytna maksyma jest aktualna i w dzisiejszych czasach. Historia, wiedza o społeczeństwie to przedmioty, które pozwalają zrozumieć przeszłość, teraźniejszość i prognozować przyszłość. Aby zachęcić młodszych kolegów do nauki tych przedmiotów, w trakcie Dnia Otwartego, uczniowie kl. I b pod opieką pani Jolanty Brody przygotowali konkurs historyczny. Uczniowie kl. VIII podstawowej i III gimnazjum wykazali się znakomitą wiedzą .W każdej z grup były historyczne ,,perełki”, które są marzeniem nauczyciela. Tak duża wiedza była nagradzana szóstkami i piątkami, które na starcie, we wrześniu, będą wpisane do dziennika. Wychowanie w duchu poszanowania własnej Ojczyzny, ale również akceptacji innych, respektowania prawa i docenienia jego roli jest także przedmiotem zajęć z Historii państwa i prawa Polski ,która jest wykładana w naszej szkole.
W sali nr 20 odbyły się prezentacje (12 wystąpień) promujących klasy matematyczne w ramach oferty dla uczniów klas ósmych i trzecich gimnazjum. „Wyzwania” prowadzenia spotkań podjęli się uczniowie klasy lingwistyczno-prawniczej: Wiktor Walerowicz, Wiktoria Kasprzyk i Wiktoria Buglewska. W ramach prezentacji potencjalni, przyszli uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć film, promujący klasę matematyczną, którego autorem jest tegoroczny absolwent, Piotr Ćwikła, uczeń klasy o tym właśnie profilu. Pokazana została także prezentacja multimedialna o złotej liczbie i ciągu Fibonacciego. Przybyli goście mogli wziąć również udział w quizie matematycznym, w którym nagrodami były talony „na 6” i „na 5”. W kilku prezentacjach wystąpili również absolwenci klasy trzeciej A, którzy wspominali swój pobyt i naukę w murach LO Nr I. PrezentacjE przygotowała pani Ewa Dębicka.
Prezentacja profili klas z możliwością rozszerzania geografii koncentrowała się na tematach związanych z perspektywami absolwentów naszego liceum na rynku pracy. Ukończenie tych klas daje możliwość realizacji planów związanych z możliwościami podjęcia takich studiów jak geoinformacja, geoinformatyka, geoinżynieria, górnictwo otworowe, inżynieria górnicza, inżynieria i monitoring środowiska, rewitalizacja terenów zdegradowanych oraz ekologiczne źródła energii. Ukończenia takich kierunków w połączeniu z nauka języków oferowanych w naszym liceum gwarantuje sukces na rynku pracy nie tylko krajowym, ale i zagranicznym.
Przyszli uczniowie, którzy zasilą szeregi licealistów „Staszka”, mogli naocznie przekonać się, że każdy z nich znajdzie w LO Nr I własną drogę edukacyjną, a także będą mieli możliwość rozwijania własnych pasji, zdolności i zainteresowań.
foto Izabela Otręba