Warsztaty i wykłady dla uczniów „Staszica” na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

W dniu 22 marca uczniowie naszej szkoły z klas: 2b, 2d, 3, 3c mieli przyjemność uczestniczyć w tzw. „Drzwiach Otwartych” UMCS w Lublinie.

   Przed rozpoczęciem spotkania zostali zaproszeni przez wykładowców tutejszego uniwersytetu do niesamowitego planetarium- kapsuły pozorowanej na statek kosmiczny. Po wejściu do „innej czasoprzestrzeni” zobaczyli multimedialną lekcję o powstawaniu wszechświata. Prezentacja  wyświetlana była na ścianach kapsuły, co dawało poczucie bycia w innym wymiarze.

Następnie „Drzwi Otwarte” UMCS uroczyście otworzyła Pani Rektor.  Zachęcała do studiowania na tutejszej uczelni i życzyła maturzystom owocnych wyników na maturze, która zbliża się wielkimi krokami.

W dalszej części przyszli studenci mieli możliwość podejścia do stoisk z wszystkich wydziałów uniwersytetu i zapoznania się z kierunkami, jakie ich interesowały. W międzyczasie mogli brać udział w losowaniu szczęśliwych losów, co wiązało się z otrzymaniem słodkiej nagrody.

Potem „umysły ścisłe” udały się na spotkanie z władzami Wydziału Biologii i Biotechnologii na salę audytoryjną, gdzie odbył się interesujący wykład pt. „Możliwości inżynierii genetycznej- czy powinniśmy bać się wiedzy o naszych (i nie tylko) genach?” poprowadzony przez dr hab. A. Mazura prof. UMCS. Ciekawym okazał się również wykład dr hab. J. Kutkowskiej o szczepionkach, podczas którego uczniowie zgromadzeni na sali mogli dowiedzieć się, czy niektóre spostrzeżenia na temat szczepionek są prawdą, czy też fałszem. Miały miejsce również prezentacje i warsztaty naukowe, np. w Zakładzie Fizjologii Roślin. Tu nasi uczniowie mogli poczuć się prawdziwymi studentami! Byli także w Zakładzie Mikrobiologii Środowiskowej, gdzie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat mikroorganizmów.

W tym samym czasie „umysły humanistyczne” udały się na Wydział Prawa i Administracji, gdzie odbył się wykład na temat kar na przestrzeni wieków! Wykładowca m.in. opowiadał, dlaczego takie kary były stosowane i czemu miały służyć.  Odwiedzili również Wydział Filozofii i Socjologii, gdzie zostali poczęstowani słodkościami i mogli porozmawiać o przyszłych studiach. Humaniści „Staszka” wzięli udział również w „Spontanicznym Warsztacie Artystyczno- Praktycznym” prowadzonym przez Sylwię Guz. Tam wszyscy zgromadzeni zostali podzieleni na trzy grupy, w których znajdowali się nie tylko Polacy, ale także uczniowie z Ukrainy! Dzięki takiemu rodzajowi zajęć mogli poznać osoby z sąsiedniego państwa, tworzyli plakaty związane z ich życiem lub społeczeństwa za pięć lat. Cel miał być jeden- jedność w grupie… i został osiągnięty. Prowadząca podkreśliła, że praca w grupie to umiejętność ciągle wykorzystywana na studiach. Na koniec nasi uczniowie uczestniczyli  w wykładzie koła kognitywistyki, w eksperymentach, prezentacjach oraz rozmowach, w których obalali mity na temat prawej i lewej półkuli mózgu.

Dzień był pełen wrażeń. Można było zobaczyć uniwersytet z innej perspektywy, porozmawiać ze studentami i samymi wykładowcami.

Wyjazd zorganizowany został przez P. K. Szczerbińską, P. J. Wojtas, P. W. Grudzień, P. D. Mączkę, którym należą się ogromne podziękowania za danie możliwości uczestniczenia w tym wydarzeniu.

Autorki: uczennice klasy 2d: Agata Ogłaza, Natalia Majcher oraz Julia Świercz 

Nadchodzące wydarzenia
  1. Klasowe spotkania świąteczne

    grudzień 20
Skip to content