Żywiołowa debata oksfordzka w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Stanisława Staszica

     10 kwietnia 2024 r. w Liceum Ogólnokształcącym nr I im. Stanisława Staszica odbyła się młodzieżowa debata oksfordzka o tezie „Ekologia w Ostrowcu Świętokrzyskim jest potrzebna i modna”, której przysłuchiwali się Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego p. Artur Łakomiec, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowiao Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego p. Mariusz Łata, Naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju p. Tomasz Gębka.

  

     W dyskusji wzięły udział dwie czteroosobowe drużyny. Pierwsza drużyna tzw. propozycja broniła postawionej tezy, natomiast druga drużyna tzw. opozycja starała się postawioną tezę podważyć. Mówcy przemawiali naprzemiennie, często odnosząc się do argumentacji poprzedników. W trakcie ich wypowiedzi pytania mogły być i były zadawane z publiczności i z przeciwnej drużyny. Ostatni mówcy podsumowywali wcześniejsze wypowiedzi i zachęcali do opowiedzenia się za ich punktem widzenia przedmiotowego problemu. Nad porządkiem i kulturą dyskusji czuwał Marszałek i Sekretarz debaty, a początek debaty został poprzedzony występem artystycznym Julii Jarzębak.

     Propozycja argumentowała tezę nowym taborem elektrycznych autobusów, dużą ilością parków miejskich i zielonych skwerów, stale rozwijającą się siecią ścieżek rowerowych, ledowym oświetleniem ulicznym i przyjętym przez Gminę Programem Edukacji Ekologicznej. Opozycja natomiast starała się podważyć tezę brakiem odpowiedniej segregacji odpadów, dużą ilością prywatnych aut spalinowych, brakiem konsekwencji w ekologicznych wyborach konsumenckich oraz niedostateczną ofertą komunikacji publicznej.

     Ostatecznie obydwie drużyny zostały ocenione przez grupę sędziowską w składzie: Elżbieta Waszkiewicz, Sławomir Miszczuk i Dariusz Kaszuba. Sędziowie oceniali siłę argumentacji, kulturę wypowiedzi i umiejętności oratorskie i przestrzeganie zasad debaty. Drużynę propozycji wskazano jako zwycięzców debaty. Jednocześnie umożliwiono publiczności wyrażenie swojej opinii i wskazanie zwycięzców i taka ocena różniła się od tego jak widzieli to sędziowie. Publiczność jako drużynę zwycięską wskazała opozycję.

     Debatę podsumował prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec, uzupełniając wiedzę uczniów i gratulując talentów oratorskich. Podkreślił również, że tego typu inicjatywy są ważne i potrzebne, budują bowiem postawy obywatelskie wśród młodzieży i pozwalają im wypowiedzieć się na tematy kluczowe dla ich przyszłości.

     Na koniec uczestnicy otrzymali dyplomy z rąk Pani Dyrektor i zaproszonych gości oraz upominki w postaci komiksów wydanych w ramach realizacji Projektu Ostrowiec Świętokrzyski – Miasta OdNowa, oraz współpracy bilateralnej z norweską gminą Sogndal.

     Debaty Oksfordzkie rozwijają kreatywność i elastyczność myślenia. W tradycyjnej formie debat, uczestnicy często ograniczają się do przygotowanych punktów, co może sprawić, że stają się mniej elastyczni w reagowaniu na nowe argumenty. Natomiast debata bez konieczności punktowania stawia uczestnikom wyzwanie ciągłego dopasowywania się do zmieniającej się sytuacji i szybkiego generowania odpowiedzi.

Ze strony propozycji udział w debacie wzięli:

1 mówca Karolina Perchel 3c;

2 mówca Julia Skowron 3c;

3 mówca Victoria Gumińska 1b;

4 mówca Ewa Czarnecka 1d.

 Ze strony opozycji udział w debacie wzięli:

1 mówca Aleksandra Zioło 1f;

2 mówca Weronika Kurek 1b;

3 mówca Mateusz Jurasz 1d;

4 mówca Gabriela Okleka 1f.

Rezerwowymi mówcami byli:

Mikołaj Jedlikowski 1c;

Małgorzata Mazur 1f;

Oliwia Turbakiewicz 3b.

Piosenkę wykonała Julia Jarzębak 2b.

Marszałkiem debaty był Kacper Raban 2a.

Sekretarzem debaty była Klaudia Leniak 2e.

Organizatorami debaty byli:

Dyrektor Dorota Waliszczak, Elżbieta Waszkiewicz, Żaneta Fiszer, Sławomir Miszczuk, Maciej Krawczyk, Monika Stencel, Justyna Walczak.

Nadchodzące wydarzenia
  1. Zimowa przerwa świąteczna

    21 grudnia 2024 - 6 stycznia 2025
Skip to content