„Staszic” na UMCS w Lublinie

     Kontynuując współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św., uczestniczyli w wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych, które odbyły się w Katedrze Diagnostyki Laboratoryjnej Zakładu Diagnostyki Hematologicznej Collegium Universum oraz Katedrze Stomatologii Przedklinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

     Po wykładzie wstępnym, zatytułowanym „Tajemnice grup krwi”, przeprowadzonym przez dr. n. farm. Annę Czajkowską, uczniowie zapoznali się z procedurami badań diagnostycznych, w zakresie laboratoryjnej diagnostyki hematologicznej, serologii grup krwi z transfuzjologią, wykonując samodzielnie badania oraz oznaczając grupy krwi. Pod kierunkiem dr. M. Szewczuka oraz dr n. farm. Anny Czajkowskiej, obserwowali proces aglutynacji krwinek czerwonych, określali grupy krwi układu ABO przy użyciu zestawów odczynników monoklonalnych anty A i anty B oraz określali obecność antygenu D z układu Rh.

   

     Kolejne zajęcia odbyły się w Centrum Symulacji Medycznej w Katedrze Stomatologii Przedklinicznej, w której uczniowie pracowali z wykorzystaniem urządzeń haptycznych – Simodontów, zaawansowanych symulatorów stomatologicznych (3D). Simodont umożliwia ćwiczącym trening ogólnej zręczności manualnej dzięki haptycznemu narzędziu do tworzenia realistycznego zmysłu dotyku oraz trójwymiarowemu obrazowi obiektu. To realistyczne odczucie dotykowe różnych obiektów i materiałów dostarczane jest przez kontakt wirtualnego wiertła podczas pracy. Ponadto system z informacją zwrotną pozwala na obiektywną ocenę i samoocenę pracy w czasie rzeczywistym. Dodatkową korzyścią jest wymuszenie i utrwalanie prawidłowej, zgodnej z zasadami ergonomii, pozycji ciała podczas zabiegu. Simodonty pomagają w szkoleniu precyzyjnych umiejętności psychomotorycznych, niezbędnych studentom stomatologii. Kolejnym wyzwaniem dla uczniów była praca na cyfrowych unitach stomatologicznych, na których opracowywali struktury zębowe i wykonywali proste zabiegi korekcyjno – higieniczne. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem i wykazali się dużą precyzją i skutecznością w opracowywaniu bloczków endodontycznych.

   

     Bezpośredni kontakt z urządzeniami o wysokim standardzie kształcenia, uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych oraz wykładach, umożliwi uczniom zwiększenie motywacji do nauki i przyczyni się do weryfikacji personalnych predyspozycji, związanych z kierunkiem studiów. Udział w tych warsztatach to wyjątkowa możliwość spotkania wykładowców, jak również zapoznania się z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom naukowym za wspaniałe podejście metodyczne, otwartość i ogrom wiedzy przekazanej naszym uczniom. Pani Joannie Tęsnej dziękujemy za koordynowanie naszego spotkania na uczelni.

Uczniowie udali się na zajęcia pod opieką mgr Moniki Borzym i mgr Jolanty Wojtas.

Nadchodzące wydarzenia
  1. Zimowa przerwa świąteczna

    21 grudnia 2024 - 6 stycznia 2025
Skip to content