Noc Biologów Na Uniwersytecie Warszawskim

Fascynująca „Noc biologów” na Uniwersytecie
w Warszawie

W bieżącym roku szkolnym 70 uczniów LO Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św. z klas biologiczno-chemicznych oraz humanistycznych i lingwistycznych rozszerzających biologię, wzięło udział w corocznym wydarzeniu pod nazwą „Noc biologów” w Warszawie. Organizatorami wyjazdu były Pani Jolanta Wojtas i Pani Danuta Majewska, a opiekunami Pani Katarzyna Wójcik-Nogal, Pan Mirosław Bocheński oraz Pan Krzysztof Krawczyk.

Dzięki patronatowi wydziału biologii Uniwersytetu Warszawskiego i szczególnemu zaangażowaniu p. dr Katarzyny Gieczewskiej i dr Radosława Mazura, absolwenta naszej szkoły, uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach w niewielkich grupach.

Jednymi z ciekawszych zajęć była „Mikrobiologia od kuchni”, na których można było się dowiedzieć, jak wiele jest wokół nas mikroorganizmów przyjaznych nam oraz wykorzystywanych przez nas. Można było własnoręcznie wyizolować bakterie mlekowe z jogurtów czy ogórków kiszonych. Drugie warsztaty, w których wzięli udział uczniowie naszej szkoły to „Co zmiata herbata? Czyli o wolnych rodnikach i właściwościach antyoksydacyjnych”, gdzie własnoręcznie przeprowadzili pomiar zdolności zmiatania wolnych rodników przez ekstrakty z herbaty z użyciem syntetycznego rodnika DPPH. Tego wieczoru odbyło się również wiele innych, interesujących warsztatów, np. „Embriologia w praktyce”„Rośliny z probówki”„Kawiarnia naukowa: z czym się je to GMO?”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska „Jak biologia pomaga znaleźć mordercę?”, gdzie poruszono zagadnienia z zakresu kryminalistyki, czy też „Stoisko Koła Naukowego Embriologii”, które dało do wglądu przez mikroskop zarodki myszy utrwalone na różnych etapach rozwoju. Słuchacze mogli wziąć udział w grach i zabawach organizowanych na stoiskach, a na koniec otrzymywali pamiątkę z logiem „Nocy biologów”.

Oprócz tych atrakcji, od godziny 16:00 do 22:00, w aulach budynków wydziału biologii i chemii odbywały się wykłady prowadzone przez doktorów habilitowanych oraz profesorów Uniwersytetu Warszawskiego. Tematyka znów była bardzo różnorodna: „Przez kontrowersje do wielkich odkryć, czyli jak poznawaliśmy ludzki mózg”, „Tajemnice ptaków”, „Życie martwego drzewa” lub „Medycyna personalizowana i jej obecny stan w Polsce”. Wszystkie wykłady dostarczały wiele niezwykłych informacji i były warte wysłuchania.

Wiele osób uznało ten wyjazd za fascynujący i warty ponownego uczestnictwa w kolejnym roku. Jest to niepowtarzalna okazja do zdobycia cennych doświadczeń.

Autor: Natalia Domańska kl. II D

Galeria

Nadchodzące wydarzenia
  1. Zimowa przerwa świąteczna

    21 grudnia 2024 - 6 stycznia 2025
Skip to content