Kim jest autor tomiku wierszy, które cieszyły się tak dużą popularnością wśród uczestników Konkursu Poezji Francuskiej?

Kanadyjczyk polskiego pochodzenia mieszkający we francuskojęzycznej części Kanady w QuebecDoktor matematyki, wykładający nadal na Uniwersytecie w Montrealu, posiadający również tytuł magistra fizyki cieczy i gazów. Studiował we Francji skąd w 1970 roku, przyjechał do Kanady.

Jest autorem artykułów publicystycznych publikowanych na łamach czasopisma Carrefour des Opinions, Metropolitaine, Media Mosaique o różnorodnej tematyce, także związanej z muzyką (m.in. na temat koncertów w Montrealu i Ottawie w 2009 roku znanej polskiej sopranistki, pani Małgorzaty Kubali).

Kolejna jego pasja to języki obce, których zna pięć oraz historia. Wykorzystał swój miły i spikerski głos w pracy w Radiu Ville Marie, gdzie prowadził przez kilka lat audycje historyczne i wówczas również przetłumaczył na język francuski „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Zamiłowanie do piękna języków obcych i życia przelał na papier – światło dzienne ujrzał tomik jego poezji w języku francuskim o tematyce emocjonalnej, duchowej i uczuciowej wydany w dwóch nakładach (w 2009 i 2011). We Francji i w Kanadzie odbyło się również kilka wieczorów literackich, podczas których aktorzy czytali jego wiersze z podkładem muzycznym.

Jest osobą niezwykle ciepłą i życzliwą, mającą dystans do siebie i otaczającego świata. Od ośmiu lat utrzymuje kontakt i współpracę z nauczycielami i uczniami polskimi. Poszukuje sponsorów i sam ufundował nagrody w wielu konkursach o charakterze artystycznym, poetyckim, malarskim, których jest pomysłodawcą (Konkurs na streszczenie artykułu prasowego, Wojewódzki Konkurs Plastycznych na kopie portretów sławnych ludzi, wykonanych przez światowej sławy współczesnego malarza kanadyjskiego Louis Boudreault , którego również zaprosił do oceny nadesłanych prac).

Chętnie wspiera utalentowaną młodzież, dlatego za jego sprawą nasza absolwentka, Weronika Iljasow, odbyła roczne studia otrzymując stypendium na Uniwersytecie Montrealskim, które było nagrodą w Wojewódzkim Konkursie o kanadyjskiej prowincji Quebec i o Uniwersytecie Montrealskim.

Skromny, pracowity, zorganizowany, o wielkim sercu, wszechstronnych zainteresowaniach i pasjach, z duszą matematyka i humanisty, z poczuciem humoru, któremu obce jest słowo zazdrość, potrafiącym cieszyć się z sukcesów innych i dzielić swoim doświadczeniem.

Takim jest Pan Zen Maz.

Nadchodzące wydarzenia
  1. Zimowa przerwa świąteczna

    21 grudnia 2024 - 6 stycznia 2025
Skip to content