Biblioteka szkolna

     Biblioteka szkolna, to miejsce gdzie uczniowie zaglądają głownie po lektury szkolne. Nie zapominajmy jednak, że obok lektur obowiązkowych w programie nauczania, które oczywiście czytać powinniśmy, na półkach stoją również książki o bardzo różnej tematyce. Mimo, że nie posiadamy wielu nowości, bo niestety nasze zasoby finansowe są bardzo skromne, to mimo wszystko każdy znajdzie coś dla siebie.

     Rok 2021, to rok Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i jak dotąd wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. „Solaris”, „Cyberiada”, „Głos Pana” czy „Bajki robotów” do dziś fascynują i inspirują pisarzy oraz twórców kina i teatru, a motywy z jego twórczości są obecne w kulturze masowej, np. w grach komputerowych. Charakterystyczne dla literatury Lema są wątki związane z pojawieniem się na naszej planecie przybyszów z Kosmosu, wojny gwiezdne, „bunty robotów” skierowane przeciwko ich twórcom. Może zajrzycie, więc do jednej z jego książek? Wiecie, że ten genialny pisarz i filozof przewidział powstanie ebooków? W jego powieści „Powrót z gwiazd” ( wyd. 1985, s. 88), możemy przeczytać:

     „Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. (…) Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać je można było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu. Ale optonów mało używano, jak mi powiedział robot-sprzedawca. Publiczność wolała lektony – czytały głośno, można je było nastawiać na dowolny rodzaj głosu, tempo i modulację. (…) Garść krystalicznego zboża – tak wyglądały książki.”

     W naszej bibliotece nie mamy wprawdzie jeszcze ebooków, ani audioboków, ale tradycyjne książki Lema – tak! Może znajdziesz w nich coś inspirującego dla siebie, coś, co skłoni cię do rozmyślań? Pamiętaj, jednak, że książka nie uczyni nas automatycznie mądrym. Cytując Stanisława Lema:
„Książką można czytelnikowi głowę, owszem przemeblować o tyle, o ile jakieś meble już w niej przed lekturą stały.”
Stanisław Lem, Doskonała próżnia. Wielkość urojonawięcej

Zapraszamy do czytania!

Nadchodzące wydarzenia
  1. Zimowa przerwa świąteczna

    21 grudnia 2024 - 6 stycznia 2025
Skip to content