W dniach od 10 do 21 września 2009 roku, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. St. Staszica pod opieką p. Kariny Kateusz-Dominik - nauczyciela języka francuskiego, p. Katarzyny Góry - nauczyciela języka angielskiego oraz p. Marty Sójki - nauczyciela informatyki, już po raz ósmy przebywali z wizytą w Liceum Saint-Joseph w La Roche sur Yon we Francji.
Tegoroczna wymiana należała do wyjątkowych, gdyż jako najdłużej trwająca (16 lat) dokonała inauguracji Międzynarodowego Roku Szkolnego w tamtejszym liceum. W ramach tych obchodów, liceum to odwiedzi również młodzież z Niemiec, Chin, USA i Hiszpanii.
Głównym celem wymiany jest doskonalenie umiejętności językowych, zdobywanie wiedzy z zakresu literatury, geografii, historii, kultury a także kształtowanie postawy tolerancji poprzez poszanowanie tożsamości narodowych i kulturowych oraz przezwyciężanie istniejących stereotypów i uprzedzeń.
Realizując główne założenia wymiany, młodzież brała czynny udział w zajęciach
z geografii, historii, języka francuskiego i języka angielskiego prowadzonych przez francuskich nauczycieli.
Oprócz doskonalenia umiejętności językowych, uczniowie mieli okazję poznać historię i główne atrakcje regionu m.in. strategiczne, zbudowane przez Napoleona miasto-La Roche sur Yon, malowniczą wyspę Noirmoutier - słynącą z uzyskiwania soli w sposób naturalny, zamków i ruin opactw Nieul i Maillezais oraz średniowieczne miasteczko la Guerande. Szczególną atrakcją podczas pobytu we Francji było oglądanie panoramy Paryża z wieży Eiffel'a , podziwianie z bliska najważniejszych zabytków stolicy Francji : Łuku Triumfalnego, katedry Notre-Dame, Luwru.
Ponad to, młodzież obejrzała spektakle kostiumowe w Grand Parc w Puy du Fou ukazujące ważne dla Francji i świata wydarzenia historyczne. Równie ciekawym doświadczeniem licealistów było spędzanie weekendów w słynnych kurortach francuskich położonych nad Oceanem Atlantyckim np. la Baule, les Sables d' Olonne.
Miłośnicy zwierząt odwiedzili stadninę koni - le Haras oraz obejrzeli wystawę malarstwa Benjamin Rabier, słynnego rysownika i ilustratora komiksów i reklam.
Umiejętnościami sportowymi wykazali się uczniowie biorący udział w grach i zabawach sprawnościowych, charakterystycznych dla regionu la Vendée.
Wydarzeniem podsumowującym naszą współpracę był wieczorek słowno-muzyczny, przygotowany przez młodzież polską, w którym uczestniczyła dyrekcja liceum, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie biorący udział w wymianie.
Mamy nadzieję, że doświadczenia i wiedza zdobyta podczas pobytu we Francji przyczynią się nie tylko do rozwoju umiejętności językowych ale również do dalszego poznawania historii, geografii i kultury tego kraju a wspomnienia i przyjaźnie przetrwają długie lata.
<< Wstecz |