Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

Uniwersytet Trzeciego Wieku

 

Nowi uczniowie w Liceum Staszica

 

Czy mając pięćdziesiąt, sześćdziesiąt a nawet siedemdziesiąt lat można jeszcze chodzić do liceum? Oczywiście, że tak, i wcale nie dlatego, że komuś mogło się przytrafić powtarzanie klasy. Od października 2007 roku Liceum Nr I im. St. Staszica ma nowych uczniów, którzy sami nazywają się "starszą młodzieżą", "wcześniej urodzonymi" lub "tymi z niższym peselem".

 

Chodzi o studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. Są to panie i panowie w wieku emerytalnym, którzy poprzez naukę postanowili utrzymać swą sprawność w dobrej kondycji.

We wrześniu ubiegłego roku dyrektor "Staszica" - mgr Grażyna Kałamaga - zapytana została przez przedstawicieli studentów UTW o możliwość uczenia się wybranych przedmiotów w Liceum Staszica. Chodziło o naukę języka niemieckiego na różnych poziomach zaawansowania oraz zajęcia z informatyki.

 

Jaką odpowiedź usłyszeli od dyrektora szkoły?
"Pani Kałamadze pomysł się spodobał i zagwarantowała, że jej nauczyciele chętnie się zgodzą. Musieliśmy tylko ustalić terminy zajęć tak, by pasowały zarówno nam jak i nauczycielom." - wspomina pierwszą rozmowę jedna z uczestniczek zajęć dla "starszej młodzieży".

 

Na odzew ze strony nauczycieli nie trzeba było długo czekać. Znaleźli się chętni nauczyciele, którzy zgodzili się bezpłatnie prowadzić wspomniane zajęcia po dwie godziny w tygodniu. Lekcje informatyki prowadzi mgr Izabela Sarna, natomiast na języku niemieckim studenci UTW spotykają się z mgr Beatą Kot, mgr Moniką Borzym i mgr Norbertem Schindlerem. Na zajęciach informatyki uczą się pracować na różnych programach lub samodzielnie zakładać strony internetowe. Na języku niemieckim z kolei odgrywają sceny z życia codziennego, uczą się zadawać proste pytania i na nie odpowiadać. Miłym zaskoczeniem jest fakt, że każdy z uczestników tych zajęć posiada własny podręcznik wraz z zeszytem ćwiczeń.

 

Zapytaliśmy studentów, dlaczego w wieku emerytalnym ponownie podjęli naukę i jakie korzyści z tego odnoszą. Nauczyciele z kolei opowiedzieli o tym, jak lekcje ze starszymi od siebie uczniami wzbogacają ich warsztat pracy.

"Zdecydowaliśmy się na naukę w tym wieku, ponieważ chcieliśmy zaimponować wnukom" - mówi pan Zenon, który przychodzi do "Staszica" wraz ze swoją żoną.

"Moje dzieci przebywają zagranicą. Gdy ich odwiedzam, chciałabym się posługiwać chociaż w małym stopniu tym językiem" - odpowiada pani Irena, która prawie nigdy nie opuszcza zajęć z języka niemieckiego.

Pani Zosia podaje inny powód, dla którego korzysta z lekcji prowadzonych w liceum: "Dla mnie jest to miłe spędzenie czasu i forma dowartościowania".

Dla pani Heleny z kolei jest to "ucieczka przed samotnością", jak podkreśla, a pan Marian, który prowadzi dla swoich kolegów i koleżanek sekcję chóru, zauważył, że "pracując dużo społecznie i organizując życie kulturalne, nawiązuje nowe znajomości".

 

A co o współpracy ze studentami UTW mówią sami nauczyciele?

"Zajęcia ze studentami UTW mają dla mnie nie tylko charakter edukacyjny, lecz także społeczny. Spotkania te uczą mnie współpracy między różnymi pokoleniami oraz wyrozumiałości, zwłaszcza wtedy, gdy nie wszystko staje się jasne zaraz po pierwszym wyjaśnieniu jakiegoś zagadnienia. Poza tym wzbogacają one moją osobowość i przekonują o tym, że osoby w starszym wieku potrafią zdziałać naprawdę wiele" - mówi rzecznik prasowy Liceum Staszica Norbert Schindler, uczący języka niemieckiego.

"Praca z osobami uczęszczającymi na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest dla nas nowym doświadczeniem. Umożliwia nam ona wykorzystanie metod pracy z osobami dorosłymi, które mają na celu poprawę kompetencji komunikacyjnych. Jednocześnie jesteśmy pełne podziwu dla otwartości, sumienności, ambicji słuchaczy, co gwarantuje sprawne przekazywanie wiedzy" - wypowiadają się nauczycielki języka niemieckiego mgr Beata Kot i mgr Monika Borzym.

Studenci UTW bardzo licznie przychodzą do "Staszica", by się uczyć. Na przykład z zajęć języka niemieckiego w jednej tylko grupie korzysta każdego tygodnia ok. 20 osób. W salach panuje sympatyczna i przyjacielska atmosfera. Studenci są tak zadowoleni z czasu spędzanego w "Staszicu", że wyrażają nadzieję na kontynuację edukacji w roku następnym. Między nauczycielami a "nowymi" uczniami w liceum zawiązała się więź sympatii i przyjaźni. Spotykają się oni nie tylko w murach szkolnych przy ul. Kilińskiego 19, ale także na spotkaniach organizowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Wizyta w Liceum Staszica przekonała nas, że człowiek w każdym wieku może realizować swoje plany, marzenia i ambicje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<< Wstecz

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com