Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

Kapsuła czasu, dąb pamięci……, wydarzenia poświęcone Jubileuszowi Powiatu Ostrowieckiego.

 

 

11 października w LO Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św. odbyła się jubileuszowa uroczystość 20-lecia Powiatu Ostrowieckiego. „Staszic”, jako szkoła położona w dolnej, starszej części miasta, pełnił rolę gospodarza.

 

 

 

 

 

 

 

Z tej okazji zakopano na terenie szkoły kapsułę czasu z listem dla przyszłych pokoleń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W wydarzeniu uczestniczył gospodarz powiatu Pan Zbigniew Duda, Starosta Ostrowiecki, Pan Poseł Andrzej Kryj, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego Jerzy Brożyna, Wicestarosta Eligiusz Mich, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Ostrowieckiego oraz uczniowie liceum, którzy aktywnie włączyli się w uroczystość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Na terenie szkoły posadzono dąb niepodległości.

 

 

 

 

Dyrektor szkoły Dariusz Kaszuba, gospodarz uroczystości, w swoim wystąpieniu przywołał postać por. Jana Maja, przypominając jednocześnie o cokole i dębie pamięci jemu poświęconych, które znajdują się na terenie LO Nr I. Poniżej przedstawiamy biogram por. Maja.

 

 

Por. Jan MAJ, ur. 5 lutego 1896r. w Opatowie, s. Wincentego i Katarzyny z Wyrzykowskich. Uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w Solcu nad Wisłą, maturę uzyskał w 1917 r. (w miejscowości Gorbatow w Rosji, dokąd ewakuowano szkołę podczas I wojny światowej). Absowent rosyjskiej szkoły oficerskiej w Moskwie. Od końca 1917r. w 1. Korpusie Polskim, wiosną 1918r., po demobilizacji 1. Korpusu powrócił do rodzinnego Opatowa, wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. W Wojsku Polskim od 1919r., uczestnik wojny polsko-bolszewickiej (144. pp). Od 1921r. w rezerwie, odbył ćwiczenia rezerwy w 7. pp Leg. (1923, 1928, 1930) i 10 dywizjonie taborów (1934). Od 1929r. mieszkał w Ostrowcu, był kierownikiem szkoły powszechnej w Chmielowie k. Ostrowca, później nauczycielem w szkole powszechnej w Szewnie k. Ostrowca. Po 17 września 1939r. w nieznanych okolicznościach wzięty do niewoli sowieckiej, wg relacji por. Ottona Bisanza został wywieziony z obozu starobielskiego w dniu 20 kwietnia 1940r. Występuje na liście NKWD z nazwiskami jeńców polskich, którzy „ubyli” z obozu starobielskigo (poz. 2168), rozstrzelany w Charkowie, spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie.

 

Fot. Izabela Otręba kl. Id

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com