Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

Pokaz filmu „Piosnka o Belinie”

 

 

Tego roku obchodzimy piękną rocznicę – 100-lecia Niepodległości naszej Ojczyzny. Z tej okazji warto przypomnieć sylwetki rodaków biorących udział w walce o wolną Polskę. Jedną z takich postaci był płk Władysław Belina-Prażmowski, pochodzący z terenów dzisiejszego powiatu opatowskiego, który już za życia stał się legendą i sławnym kawalerzystą.

 

15 listopada w kinie „Etiuda” odbyła się projekcja filmu pt. „Piosnka o Belinie” w reżyserii Bartosza Bednarczyka, na której byli obecni również uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica.

 

Film został poprzedzony przemówieniem reżysera na temat postaci pułkownika Beliny oraz krótką prezentacją przedstawiającą historię odsłonięcia pomnika legendy ułanów polskich.

 

 

 

 

Władysław Belina-Prażmowski nazywany jest odnowicielem sławy ułańskiej. Pełnił wiele funkcji po odejściu z pola bitwy i wciąż pomagał walczącym w każdy możliwy sposób. Sam Józef Piłsudski pisał o nim jako o człowieku skromnym, choć bezczelnym, pełnym energii, a jednak rozważnym. Filmowa historia została opowiedziana w zajmujący sposób. Sam reżyser, odpowiadając na pytania uczniów podkreślił, że pragnął wykreować „żywy film”, który zainteresuje widza. Zrealizował dzieło w konwencji starego kina. Wykorzystał w nim filmy archiwalne, wykonał także inscenizacje historyczne. Poszczególne etapy życia bohatera oddzielił poprzez kolejne fragmenty utworu „Piosnka o Belinie”. Sceny inscenizowane, płynnie przechodziły w sceny o charakterze „tu i teraz”, kręcone w tym samym miejscu, w którym opisywana historia wydarzyła się wcześniej.

 

O takich postaciach warto pamiętać i przypominać. Była to niewątpliwie osoba odważna, śmiała, pełna wiary i miłości do Polski, godna naśladowania w swoim patriotyzmie.

 

Natalia Domańska  kl. II D

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com