Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

Noc Biologów na Uniwersytecie Warszawskim

 

 

 

13 stycznia miała miejsce VI edycja ,,Nocy Biologów”. Zajęcia dla pasjonatów nauk biologicznych odbywały się równocześnie na wielu uniwersytetach w całej Polsce. Uczniów klas podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powitały uczelnie m.in. w Kielcach, Opolu, Zielonej Górze czy Gdańsku.

 

Nasi uczniowie odwiedzili Wydział Biologii oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Opiekunem naszej grupy na uczelni był nasz absolwent, obecnie
dr Radosław Mazur. Organizatorem wyjazd były Panie Urszula Cędzikowska i Danuta Majewska.

 

 

Na gości uczelni czekało wiele atrakcji i ,,spora dawka wiedzy”. Wykłady, warsztaty, laboratoria, stoiska z pokazami dla wszystkich oraz wystawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wykłady i zajęcia prowadzili nie tylko pracownicy Wydziału Biologii, ale także naukowcy z pokrewnych instytucji (chemii, geografii). W zajęciach wzięło udział niemal 4000 osób z Warszawy i nie tylko.

 

 

 

 

Naszą szkołę na tym wydarzeniu reprezentowali uczniowie klas biologiczno-chemicznych (1c, 2c i 3c) oraz grupa osób rozszerzających biologię z klasy 2d. Z ,,Nocy Biologów” każdy wrócił zadowolony i mądrzejszy. Uczniowie naszej szkoły poszerzyli swoją wiedzę w zakresie botaniki, zoologii oraz anatomii. Wszyscy z niecierpliwością czekają na VII edycję ,,Nocy Biologów”, która już za rok.

Marta Sójka:

Uczestniczyłam w bardzo ciekawych wykładach na tematy biologiczne, ale również geograficzne:

 

1.      Ruchomy DNA z Arktyki i Antarktyki

Prowadzili: "dr hab. Łukasz Dziewit; mgr Przemysław Decewicz"

Plazmidy to ruchome elementy genetyczne bakterii, które mogą się przenosić pomiędzy gospodarzami. Plazmidy bakterii polarnych z Arktyki i Antarktyki często niosą informację genetyczną o charakterze adaptacyjnym umożliwiającą przystosowanie bakterii do trudnych warunków środowiskowych. Ich analiza dostarcza cennych informacji na temat adaptacji bakterii zimnolubnych.

 

2.       Tajemnice Andów

Prowadzi: dr Wojciech Lewandowski

Andy są najdłuższymi górami na świece! Ten gigantyczny i fascynujący górotwór siłą rzeczy jest ogromnie zróżnicowany geograficznie, kulturowo i charakteryzuje się niesamowitym bogactwem różnorodnych krajobrazów, zjawisk i form życia, często wyjątkowych w skali świata. W trakcie wykładu odkryjemy wspólnie ich tajemnice. Poznamy m.in., najwyższe wierzchołki, tworzące Koronę Andów, w tym najwyższe wulkany świata. Do najwspanialszych tworów przyrody nieożywionej należą w Andach m.in. najgłębsze kaniony, śniegi pokutujące (penitenty), chmury orograficzne i dziki wiatr viento blanco. Florę i faunę reprezentują niezwykłe rośliny takie jak puya, frailejon, yareta, kondory, gwanaco i wigonie. Człowiek założył w Andach najwyżej położone osady, zbudował najwyżej leżące kopalnie i najdłuższą i najwyżej biegnącą kolej linową. Okryjemy inkaskie mumie i grobowce, ulokowane powyżej 6000m. Ale to nie wszystkie tajemnice Andów!

 

 

 

     3.      Biolodzy na Jedwabnym Szlaku, czyli co robimy w Azji Środkowej

Prowadzi: dr Monika Mętrak

Jedwabny Szlak to historyczny szlak handlowy prowadzący z Europy do serca Azji. Podobną podróż odbyli kilkukrotnie pracownicy Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, aby prowadzić badania w Górach Pamiru. Pamir to niegościnne miejsce, w którym panują skrajne warunki , bardzo niskie opady i wysokie nasłonecznienie. Badania warszawskich biologów mają pomóc w odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zmiany klimatu będą zmieniać wykształcone w Pamirze, unikalne ekosystemy. Wykład będzie doskonałą okazją, żeby zapoznać się z przyrodą Pamiru, pracą naukowców w tym trudnym terenie oraz życiem codziennym mieszkańców Azji Centralnej.

 

 

 

4.      Antarktyka - tam, gdzie pingwiny mówią dobranoc

Prowadzą: dr Halina Galera, dr Anna Zmarz, dr Katarzyna Chwedorzewska

Przyroda Antarktyki jest bardzo odmienna od tego, do czego przywykliśmy. Krajobrazy Wyspy Króla Jerzego zachwycają surowym pięknem, a tysiące dzikich zwierząt, które nie obawiają się ludzi, zapierają dech w piersiach. Niezwykłość tego regionu wynika również ze specyfiki funkcjonowania antarktycznych ekosystemów lądowych.

 

Tylko nieliczni sforsowali „mury, zasieki , zapory” i dostali się na nadzwyczaj oblegany wykład pt. Molekularna, syntetyczna jaka jeszcze może być współczesna biologia?, który prowadził dr Takao Ishikawa

 

organizator Pani Urszula Cędzikowska. Pani Danuta Majewska

opiekunowie Pani Dorota Mączka oraz Marta Sójka

 

Galeria

 

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com