Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

Czym jest patriotyzm i jak rozumieją go dziś młodzi ludzie? – na to pytanie starali się odpowiedzieć
uczestnicy warsztatów zorganizowanych
przez Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki.

 

 

23 maja klasa I D wraz z wychowawcą Wojciechem Szymańskim i panią Iwoną Piotrowską uczestniczyła w warsztatach, które odbyły się w Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości”. Warsztaty powiązane zostały z wernisażem wystawy fotograficznej Tomasza Rafy zatytułowanej „Nowy nacjonalizm w sercu Europy”, a poprowadził je dla uczniów klasy I D Bartłomiej Miernikkrytyk i reżyser teatralny, który w swoich spektaklach porusza kwestie związane z tematyką patriotyzmu i nacjonalizmu.

 

 

 

Dyskusja toczyła się wokół takich pojęć jak: ksenofobia, szowinizm, faszyzm, rasizm, antysemityzm. Ponadto młodzież starała się określić, co to jest prawdziwy patriotyzm i czym różni się od nacjonalizmu. Uczestnicy warsztatów podkreślali, że dzisiejszy patriotyzm objawia się m.in. szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Zwracano uwagę, iż w dalszym ciągu niektórzy młodzi ludzie wstydzą się tego, że pochodzą z Polski.

 

Prowadzący uczulał zebranych na różnego rodzaju socjotechniki, którymi posługują się nacjonaliści, wskazywał, jak ważne w dyskusji jest odnoszenie się do faktów, a nie bazowanie na emocjach. Kolejnym zadaniem była interpretacja wybranych zdjęć z wystawy Tomasz Rafy, na których autor prezentował manifestacje - nie tylko patriotyczne - odbywające się Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Dodatkowe zadanie polegało na tym, aby wczuć się w sytuacje przedstawione na zdjęciach, wyobrazić sobie, jak każdy z nas zachowałby się w określonych realiach.

 

Warsztaty były doskonałą okazją do podzielenia się swoimi przemyśleniami, obrony własnego - czasami bardzo skrajnego - stanowiska na temat postaw patriotycznych i nacjonalistycznych.

Zajęcia warsztatowe to jedna z form aktywności uczniów wpisana w program klasy o profilu humanistycznym.

Serdeczne podziękowania dla pana Wojciecha Mazana - założyciela i lidera Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki za zaproszenie na warsztaty.

wychowawca W. Szymański

uczniowie klasy I D

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com