TO MIASTO ŚPI...
zapomniana HUTA w Ostrowcu Świętokrzyskim
Pod takim intrygującym a zarazem prowokacyjnym tytułem odbyła się kolejna wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Baki. Oczywiście nie mogło zabraknąć na niej uczniów Staszica - żywo zainteresowanych historią i kulturą naszego miasta (o dotychczasowej współpracy stowarzyszenia i naszej szkoły można poczytać na stronie szkoły: artykuły z dn. 25.11.2010; 9.02.2012; 8.10.2013)
Niemal od początku końca Huty Ostrowiec w naszym mieście co jakiś czas podnoszony jest temat zachowania hutniczego dziedzictwa - czytamy w materiałach promujących wystawę - (...) Kuratorzy obecnej wystawy Marcin Jedlikowski i Wojtek Mazan, wykorzystując różnorodne media artystyczne i pozaartystyczne - archiwalne i współczesne fotografie, video, muzykę, obiekty z epoki - starają się zaprezentować możliwe scenariusze postępowania z hutniczą spuścizną. Ta wizualno-tekstowo-dźwiękowa opowieść zaprezentowana została na przykładzie historii dwóch wież ciśnień, które przez lata dominowały w panoramie hutniczego miasta i były jego symbolem. Obecnie została jedna z nich, a jej byt wciąż stoi pod znakiem zapytania.
Na wystawie można zobaczyć, m.in. ciekawy projekt rewitalizacji hutniczej wieży ciśnień (wizualizację można oglądać na stronie - link do strony: https://pl-pl.facebook.com/sknieztejbajki/videos/562533833893797/).
Uwagę zwraca także wykonana pod koniec lat 60 XX wieku panorama Ostrowca. Zdjęcie wykonano z istniejącej jeszcze wieży ciśnień.
Dodatkowo historię wzbogacają artykuły prasowe prezentujące budowę wieży zamieszczone w wychodzącej w latach 1951-1990 hutniczej gazety "Walczymy o Stal".
Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do obejrzenia wystawy i wysłuchania zapomnianych historii "zapomnianej huty" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Udział w wystawie do wspaniała lekcja historii najnowszej.
Wystawa potrwa do 13 grudnia 2015 roku, czynna w każdą niedzielę od 10.00 do 16.00
Serdecznie podziękowania dla Pani Marii Czwakiel oraz klas: 2 E i 1 C, których uczniowie (w większości) wykazali żywe zainteresowanie wystawą.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć Ostrowca z lat 60, m.in. zdjęcia przedstawiające budowę wspomnianej wieży ciśnień ( a tak na marginesie - ciekawe czy skojarzycie, którym współczesnym miejscom naszego miasta one odpowiadają).
W. Szymański
<< Wstecz |