Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

 

UCZNIOWIE "STASZICA" PO RAZ KOLEJNY W NIEMCZECH W RAMACH POLSKO-NIEMIECKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY.
 
       W dniach od 07.06.2015 - 18.06.2015  roku uczniowie LO Nr I im. St. Staszica gościli po raz kolejny w Spardorf (Bawaria)  w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Współpraca z Emil von Bering- Gymnasium w Spardorfie rozwija się od 1992 roku. W ramach współpracy szkół każdego roku organizowane jest spotkanie polsko- niemieckiej młodzieży. Tym razem była to wizyta 11- osobowej grupy uczniów wraz z nauczycielkami języka niemieckiego: p. Beatą Kot i p. Moniką Borzym.
       Tak jak w poprzednich latach, przyjęci zostaliśmy przez niemieckich uczniów i ich rodziny.

     Pełni obaw i jednocześnie zaintrygowani naszymi niemieckimi partnerami czekającymi na przystanku, wysiedliśmy z autobusu. Bardzo szybko każdy odnalazł swojego korespondenta i ... rozpoczęliśmy naszą małą przygodę.

    Poniedziałek - był pierwszym dniem, który spędziliśmy z naszymi niemieckimi przyjaciółmi i ich rodzinami. Trzeba było przełamać pierwsze lody, co na szczęście nie było trudne. Już pierwszego dnia, w czasie wspólnego grilla, rozpoczęliśmy integrację grupy. Dzięki grom zespołowym, szybko zapamiętaliśmy swoje imiona, a nawet nawiązaliśmy pierwsze dialogi. Z początku rozmowy się nie kleiły, ale szybko okazało się, że mamy wiele wspólnych tematów.
Tak jak zawsze, tak i tym razem spotkaliśmy się z serdecznym i gościnnym przyjęciem oraz ciekawym programem wymiany.
W czasie pobytu w Niemczech mieliśmy okazję poznać najciekawsze miasta Bawarii i ich zabytki, między innymi Norymbergę.   Wizyta w "Erfahrungsfeld  der Sinne" oraz w kawiarnii dla niewidomych (Dunkelcafe) uzmysłowiła uczniom zależności między narządami zmysłu, złudzeniami jakim jesteśmy poddawani.   Zwiedziliśmy też Ratyzbonę- najlepiej zachowane duże miasto epoki średniowiecza.   Spacerując przez gmatwaninę uliczek na starówce podziwialiśmy Katedrę św. Piotra (Dom St. Peter), Stary Ratusz (Altes Rathaus), wewnętrzne dziedzińce i domowe kaplice w średniowiecznych kamienicach patrycjuszowskich. Swą malowniczością zachwycił  nas Wielowiekowy Most Kamienny (Steinerne Brücke).
Urzekło nas romantyczne miasteczko Bamberg z "Małą Wenecją", katedrą, "Alte Hofhaltung" i Starym Ratuszem. W programie nie zabrakło również wizyty w Pałacyku Seehof- jednym z najbardziej ujmujących przykładów wiejskich letnich rezydencji biskupa Bambergu.
Będąc w Niemczech mieliśmy też okazję zobaczyć zwiedzic Erlangen, a w nim, kompleks zamkowy ze słynną "Hugenottenbrunnen" i oranżerią oraz Ogród Botaniczny. Szczególnie podobał się uczniom pobyt w schronisku w Ratyzbonie, zwiedzanie okolicznych zabytków, w tym Hali Wyzwolenia w Kelheim oraz Klasztoru Weltenburg.

      Trudno jest zliczyć wszystkie korzyści wynikające z poznawania obcych kultur podczas wyjazdów za granicę. Warto wymienić choćby doskonalenie umiejętności językowych, odkrywanie piękna Europy, uczenie się tolerancji dla tego, co różne i ocenianie tego, co swoje, rodzime. Dla nas pobyt w Niemczech był okazją do wszechstronnych obserwacji i nowych doświadczeń.
      Uczniowie nabrali pewności w komunikowaniu się w języku niemieckim, potwierdzili swoje umiejętności oraz nabrali motywacji do dalszej nauki, widząc jej sens. 

      Pod koniec wymiany dwie różnonarodowe grupy, tworzyły jeden zgrany zespół. Żal było się rozstawać i odjeżdżać. Wspomnienia na pewno pozostaną na całe życie. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec , które odbędzie się za rok w Polsce.
Projekt wymiany polsko - niemieckiej, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej był dofinansowany ze środków PNWM (Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży). Reszta pieniędzy to wkład własny uczestników wymiany.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<< Wstecz

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com