Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

Dnia 8 października 2013r. grupa uczniów z klasy I A wraz ze swoim wychowawcą profesorem Wojciechem Szymańskim, udała się na wystawę zatytułowaną "Pozdrowienia z Ostrowca". 


Na wystawie zaprezentowane zostały pocztówki sprzed kilku i kilkudziesięciu lat wykonane w Ostrowcu oraz współczesne zdjęcia zrobione w tych samych miejscach. Jej autor Wojtek Mazan od jakiegoś czasu kolekcjonował stare widokówki przedstawiające nasze miasto - tak narodził się pomysł wystawy.

 


Tuż po wejściu na wystawę (klimatyczny budynek na terenie starej huty) na twarzach zwiedzających pojawiły się ciekawość pomieszana z zachwytem.   Podchodząc do kolejnych fotografii, nie sposób było nie zatrzymać się choć na moment.  Zaletą wystawy była forma zdjęć - zestawienie starych widokówek ze zdjęciami przedstawiającymi miasto obecnie. Wykonano je z tej samej pozycji, w tym samym kadrze, o tej samej porze dnia i roku, co z pewnością dla autora było nie lada wyzwaniem. Młodzież z klasy I A (szczególnie rodowici ostrowczanie) bez najmniejszego problemu rozpoznawała obiekty  i ich lokalizację.  Omawiając fotografie wiele osób stwierdziło, że Ostrowiec sprzed tych kilkudziesięciu lat wydawał się weselszy,  bardziej ożywiony oraz że znaczny wpływ na teraźniejszy  wygląd mają wszechobecne reklamy i billboard'y.  Z pewnością  wystawa zmusza do refleksji. Patrząc na zmieniające się miasto, uzmysławiamy sobie jak nieuchwytny i ulotny jest czas.  Obrazy z pocztówek przedstawiały miasto w wielce charakterystyczny sposób, sprawiały pozory,  ukazując szczęśliwych ludzi spacerujących po czystych, zadbanych ulicach i parkach. W rzeczywistości  tamten czas nie był dla mieszkańców tak błogi, jak było to widoczne na pocztówkach.


Wyjście na wystawę uważam za bardzo udane. Spędzony tam czas na pewno pozostanie w mojej pamięci niezwykle długo.  Zachęcam, aby każdy, nawet ten który niekoniecznie interesuje się sztuką czy historią, udał się tam, aby zobaczyć jak zmieniało się miasto na przestrzeni lat.

Aleksandra Jedlińska
Klasa I A

 

 

 

 

 

 

Po lewej stronie ulica Sienkiewicza w 1965 roku, na zdjęciu po prawej w roku 2012.

 

 

 

 

 

<< Wstecz

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com