Z CYKLU WARSZAWSKIE IMPRESJE
ODC. 78
KULTURALNY KWIECIEŃ
Niewątpliwie klasa II D mogłaby tym mianem określić miniony miesiąc.
Najpierw wizyta w Kielcach i niecodzienne spotkanie z aktorem MARCELEM SABATEM, następnie wyprawa do Warszawy i ... "kulturalny wieczór" w Teatrze KWADRAT, m.in. w "towarzystwie" takich znakomitości jak GRZEGORZ WONS, LUSYNA MALEC, KATARZYNA GLINKA CZY MARTA ŻMUDA-TRZEBIATOWSKA. Spektakl "Ciotka Karola 3.0" zgromadził w kwietniowy wieczór rzesze publiczności - wśród której byliśmy także i MY - "uczniowska śmietanka" klasy II D wraz z prof. Wojciechem Szymańskim.
"Ciotka Karola" to angielska farsa, której autorem jest Brandon Thomas. Reżyser sztuki, a zarazem dyrektor teatru, Andrzej Nejman, zaproponował widzom nieco uwspółcześnioną wersję tego dzieła. Scenografia czy dialogi wydają się być bardzo podobne, a nawet są identyczne, jak te w naszym codziennym życiu. Zabieg "odkurzenia" "Ciotki Karola" wychodzi bardzo dobrze, nie jest karykaturą, a stwarza jedynie więcej okazji do śmiechu oraz jest znakomitą propozycją dla nowoczesnego pokolenia, które na pewno nie będzie miało problemu ze zrozumieniem rozmów aktorów.
Jacka ( Michał Rolnicki ) poznajemy podczas jego zmagań z napisaniem listu do ukochanej Kitty ( Katarzyna Glinka), która niedługo ma opuścić Oxford i wyjechać do Szkocji. Nagle do jego mieszkania wpada jego przyjaciel Karol (Kamil Kula ), który również ma ten sam problem, chciałby wyjawić Emmy (Marta Żmuda Trzebiatowska) swe uczucia. Młodzi panowie nie chcą tracić czasu i szukają sposobu, aby zbliżyć się do swoich wybranek. Z wybawieniem przychodzi im zapowiedź złożenia wizyty przez ciotkę Karola z Brazylii
(Lucyna Malec), której obecność umożliwiłaby zaproszenie panien do ich studenckiego mieszkania. Zaczynają gorączkowe przygotowania do przyjęcia tak zacnych gości. W chwili, gdy wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, otrzymują wiadomość o odwołaniu wizyty przez ciotkę. Są tak zdesperowani, że postanawiają namówić swego kolegę Babbsa (Michał Lewandowski), aby w odpowiednim damskim przebraniu pełnił rolę zacnego gościa z Brazylii. Od tego momentu powstają coraz to nowsze intrygi, z których efektami borykają się bohaterowie. Znakomita gra aktorów oraz ciekawa treść sztuki nie pozwala widzowi nudzić się nawet przez minutę!
Po skończonym spektaklu uczniowie, podziwiając nocną panoramę Warszawy, wrócili pod Pałac Kultury i Nauki skąd ruszyli w drogę powrotną do Ostrowca.
Maria Janicka
Klasa II D
<< Wstecz |