Pierwsza wizyta uczniów "Staszica" w Rosji - udział w projekcie "Oczekiwane odkrycie "
Liceum Ogólnokształcące Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św. nawiązało współpracę z "Bałtycką Akademią Morską i Przemysłu Rybnego w Kaliningradzie" oraz organizacją "Sturwał" kierowaną przez Olgę Sołowiową. Od stycznia 2013r. trwały prace nad polsko-rosyjskim projektem, który w Ostrowcu Św. koordynowany był przez panią dr Grażynę Kałamagę, dyrektor LO nr I, i panią mgr Monikę Żardecką, nauczycielkę języka rosyjskiego. Celem projektu jest zapoznanie młodzieży polskiej i rosyjskiej z kulturą, tradycją oraz historią Polski i Rosji, a także doskonalenie umiejętności językowych.
Efektem kilkumiesięcznej współpracy z Olgą Sołowiową był pobyt młodzieży "Staszica" w Rosji , w dniach 26.09.2013.-30.09.2013. LO nr I w Ostrowcu Św. będzie gościło młodzież z Kaliningradu w grudniu, realizując jednocześnie założenia projektu, dotyczące m.in. poszanowania tożsamości narodowej i kulturowej obu krajów. Wizyta w Kaliningradzie nad rzeką Pregołą umożliwiła polskiej młodzieży poznanie najciekawszych miejsc, tj.: Muzeum Oceanu Światowego z nabrzeżem floty historycznej, Katedra w stylu północno-niemieckiego gotyku do której przyłączony jest portyk, gdzie znajduje się grób słynnego filozofa Immanuela Kanta, Filharmonia Kaliningradzka. Uczniowie "Staszica" uczestniczyli również w zajęciach literatury rosyjskiej, języka angielskiego, chemii, nawigacji oraz historii, które były prowadzone przez nauczycieli i wykładowców KMRK. Młodzież doskonaliła język rosyjski nie tylko podczas zajęć dydaktycznych. Zakwaterowanie w internacie z rosyjskimi uczniami również przyczyniło się do rozwijania umiejętności językowych. Realizacja projektu zawierała również aktywny udział polskich i rosyjskich uczniów w akcji ekologicznej. Akcja odbywała się na terenie Parku Narodowego, rozciągającego się wzdłuż Mierzei Kurońskiej. Wspólnymi siłami oczyściliśmy brzeg i umocniliśmy wydmy.
Uczniowie mieli również okazję poznać funkcjonowanie stacji ornitologicznej. Metody "odławiania" i "obrączkowania" ptaków wzbudziły wiele emocji i zainteresowania. Kolejnym założeniem projektu jest integracja młodzieży, otwierająca drogę do cyklicznych spotkań w obu krajach. Rozpoczęliśmy ją w Kaliningradzie, a zakończyliśmy w Uszakowie, osadzie położonej w Obwodzie Kaliningradzkim, przy ujściu rzeki Świeżej do Zalewu Wiślanego. Przełamywanie barier językowych odbywało się podczas gier i zabaw integracyjnych, które przygotowali dla nas i prowadzili Rosjanie. Program integracyjny realizowany był na terenie malowniczo położonego ośrodka wypoczynkowego " Słoneczny Brzeg" w Uszakowie. Pobyt uczniów "Staszica" w Rosji zapoczątkował współpracę, w ramach projektu "Oczekiwane odkrycie " i zaowocował nawiązaniem przyjacielskich więzi między uczniami polskiej i rosyjskiej szkoły.
Wrażenia po wizycie w Kaliningradzie:
************************
Podczas wymiany polsko-rosyjskiej mogłyśmy zobaczyć jak wyglądają lekcje w rosyjskiej szkole, są one podobne do naszych zajęć. Oprócz tego zobaczyłyśmy wiele pięknych miejsc, między innymi Mogiłę Immanuela Kanta. Miejscowa młodzież była dla nas bardzo uprzejma i przyjazna.
W ośrodku w Uszakowie gospodarze przygotowali dla nas mnóstwo ciekawych gier i zabaw integracyjnych, które nam się bardzo podobały. Nie możemy doczekać się następnego spotkania. Zapraszamy naszych nowych rosyjskich przyjaciół do naszej szkoły do Polski.
Ania i Kasia Nowak.
************************
Cały świat w jednym kraju.
Pierwsze dwa dni naszego pobytu w Kaliningradzie, były początkiem prawdziwej przygody, która niosła za sobą same pozytywne rzeczy.
Na początku mieszkaliśmy w akademiku na terenie College Morskiego. Poznaliśmy tam wielu przyjaciól, pogłębiliśmy wiedzę z historii Rosji , biologii. Bardzo zauroczyły nas mundury rosyjskich uczniów - w Polsce takich nie ma. Robią oni naprawdę wielkie wrażenie.
Fascynująca była także ich kultura osobista i dyscyplina, ktora widoczna była w każdym momencie.
Trzeciego dnia przyjechaliśmy do miejscowości Uszakowa.(niedaleko Kaliningradu). Oczywiście było tu bardzo fajnie. Poznałem wielu nowych ludzi, moje serce "było rade", ponieważ lubię poznawać ludzi.
Chciało mi się dosłownie krzyczeć z radości, bo było to takie miłe!!! Człowiek, który mnie nie znał w ogóle ,nagle mówił, że jestem jego bratem. W Polsce to się bardzo rzadko zdarza.
Najważniejsza jest dla mnie . Kocham Rosję i cały ich naród.
Filip
************************
Wyjazd do Rosji był nie tylko sposobem na odpoczyneki uwolnieniem się od całego
"zamieszania" zwązanego ze szkołą.
Dla nas było to spełnienie najskrytszych marzeń. Bezpośredni kontakt z naszymi przyjaciółmi zza
północno- wschodniej granicy był czymś wyjątkowym.
Przełamaliśmy bariery językowe, które do tej pory były dla nas nie do pokonania.
Nowe znajomości pozwoliły nam "rozwinąć skrzydła" i poszerzyć horyzonty.
Czym byłaby wymiana młodzieży, bez sercowych wzlotów, zarówno tych odwzajemnionych jak i nieodwzajemnionych.
Mieliśmy również możliwość bliższego poznania swoich kolegów z Polski i samych siebie.
Dziękujemy Rosjo!!
Jakub, Jakub, Filip, Michał, Karol
************************
Dzień dobry!
Nazywam się Paweł. Miałem ogromną przyjemność przywieźć do Kaliningradu grupę polskich uczniów z mojego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
Byłem bardzo mile zaskoczony serdeczną atmosferą stworzoną przez gospodarzy.
Byli dla mnie bardzo mili i uczynni.
Dzięki nim zobaczyłem wiele urocznych miejsc. Najbardziej zapadła mi w pamięć wizyta w Stacji Ornitologicznej, gdzie przywitał nas przemiły człowiek, długoletni pracownik i wielki miłośnik przyrody.
Po raz pierwszy zobaczyłem ,w jaki sposób badanie są żywe ptaki, jak są mierzone, ważone i oznaczane.
W trakcie pobytu w Ośrodku wypoczynkowym w Uszakowie, miałem zaszczyt brać czynny udział
we wspólnych zabawach integracyjnych dzieci polskich i rosyjskich, gdyż przydzieliły mi one funkcję fotoreportera.
Z przyjemnością uwieczniłem moim obiektywem wspaniałą przyjazną atmosferą, jaka panowała w całym obiekcie.
W moiej pamięci pozostaływspaniałe wspomnienia i mam nadzieję ze spotkamsię jeszcze z moimi rosyjskimi przyjaciółmi, gdy przyjadą do naszego miasta z rewizytą.
Zakochany w Kaliningradzie.
Kierowca.
Paweł Paradowski
<< Wstecz |