Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

 

Ruszaj! - tym wezwaniem Leonard Pietraszak w roli pułkownika Dowgirda kończy wspaniałą serię dziesięciu odcinków kultowego serialu "Czarne chmury".

My również wyruszyliśmy - tym razem na Rytwiany - Marysia Janicka, Kinga Cieszkowska, Wojtek Kałuża z klasy II D wraz z "prof." Wojciechem Szymańskim znaleźli się wśród gości benefisu "Czarnych chmur".
Tłumy ludzi odwiedziły w miniony weekend Pustelnię Złotego Lasu w świętokrzyskim. A to właśnie za sprawą zorganizowanego przez ks. Wiesława Kowalewskiego uroczystego benefisu serialu "Czarne Chmury".

Polski Fanfan, pierwszy polski serial (i jak na razie najlepszy - przyp. autora) spod znaku "płaszcza i szpady" - pisano w prasie lat 70. Powstał w 1973 roku, a jego reżyserem był Andrzej Konic. Akcja serialu toczy się w drugiej połowie XVII wieku, a osią fabuły są dramatyczne epizody z walk o utrzymanie przy Rzeczypospolitej Prus Książęcych. Na tym tle poznajemy niezwykłe przygody pułkownika Dowgirda i jego wiernego wachmistrza i przyjaciela Kacpra.

W plenerach serialu możemy dostrzec nasze świętokrzyskie strony, a dokładniej Klasztor Pokamedulski w Rytwianach i  okolice Złotego Lasu- zostały tam nakręcone dwa odcinki.
Po południu 28 września nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Serialu "Czarne Chmury". Inauguracji towarzyszyło wiele sław, które uczestniczyły we wszystkich uroczystościach. Swoją obecnością zaszczycili m.in. Leonard Pietraszak, Elżbieta Starostecka, Jerzy Matałowski, Czesław Jaroszyński, Andrzej Chrzanowski, Jerzy Domaradzki, Stefan Szmidt, Maciej Rayzacher. Po otwarciu muzeum goście udali się do przyklasztornego ogrodu, gdzie każdy z nich zasadziła drzewo nazwane jego imieniem. Tak powstała aleja "Czarnych chmur".
W niedzielę, po plenerowej mszy świętej, odbył się uroczysty jubileuszowy koncert, który poprowadziła Anna Popek. Widzowie mogli zobaczyć rekonstrukcje serialowych scen z akompaniamentem Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Wilanowa. Autorzy i twórcy dzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi kręcenia serialu. Całą imprezę uświetniła laudacja wygłoszona przez Andrzeja Seweryna. Na koniec każdy miał okazję do krótkiej rozmowy czy też pamiątkowego zdjęcia z aktorami.

 

Miejmy nadzieję, że Dowgird i jego kompania jeszcze nieraz powróci w nasze strony...
Na benefisie nie mogło zabraknąć także i nas - uczniów Staszica. Marysia, Kinga i Wojtek z klasy II D wraz z "prof." Wojciechem Szymańskim całą niedzielę zawiązywali nowe i ... odświeżali "stare" znajomości ze "śmietanką" polskich aktorów. Żywe zainteresowanie naszą grupą wykazał pan Maciej Rayzacher (serialowy kapitan Knothe), który bardzo chętnie zawitałby do Ostrowca i spotkał się z uczniami "filmowej klasy" Staszica. Przemiły i zawsze uśmiechnięty Leonard Pietraszak (pułkownik Dowgird) pamiętał przesympatyczne Marysię i Kingę ze spotkań w ramach obchodów Roku Jana Rybkowskiego i dlatego żywo dopytywał się o bieżącą działalność Klubu Filmowego. Tego dnia spotkaliśmy jeszcze wielu wybitnych twórców polskiego kina. Można by rzec, parafrazując słowa wieszcza: "I my tam byliśmy, miód i (...) piliśmy, a kogo spotkaliśmy, na zdjęciach prezentujemy".

 

Maria Janicka

Kinga Cieszkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<< Wstecz

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com