Koniec Roku...... Jana Rybkowskiego
Rok po pierwszym spotkaniu w ramach Roku Jana Rybkowskiego, miało miejsce kolejne ważne wydarzenie. Był nim Konkurs Wiedzy o Filmach Polskich, w tym głównie o dziełach Jana Rybkowskiego, pod przewodnim hasłem "Jan Rybkowski- mistrz obrazu". Finał konkursu odbył się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu. Było to jednocześnie uroczyste zwieńczenie obchodów Roku Jana Rybkowskiego.
Do rozgrywek przystąpiło pięć drużyn: 4 ze "Staszica" oraz 1 z "Chreptowicza". Rozpoczął je test wiedzy o filmie polskim. Drugą część stanowiły pytania dotyczące zarówno teorii filmu, jak i konkretnych dzieł należących do klasyki kina polskiego. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Uczniowie szkól ponadgimnazjalnych, biorący w konkursie, wykazali się nie tylko wiedzą, ale odkryli swoje pasje. Zachwycili wszystkich zgromadzonych gości, udowadniając, że nie są im obce tradycje filmu polskiego.
W przerwie między konkursem a ogłoszeniem wyników zebrani w sali CKU mieli okazję zobaczyć filmy nagrodzone w konkursie "Anatol-Dyzma-Dulski- reaktywacja".
Nagrody ufundowane przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św. wręczali reprezentanci władz ostrowieckich: wiceprezydent miasta- Paweł Górniak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta- Barbara Buszkiewicz oraz pan profesor Andrzej Kozieja- wykładowca UJK, współpracujący z CKU.
Pierwsze miejsce zajęła ekipa w składzie: Mikołaj Karmalski, Marta Wolańska, Anna Malinowska- uczniowie klasy I "D" LO nr 1 im. S.Staszica. Pozostałe miejsca na podium przypadły również uczniom "Staszica: II miejsce zajęły: Martyna Nowak, Maria Nowak i Magdalena Serwin, zaś III miejsce: Kinga Cieszkowska, Maria Janicka, Olga Kaszuba. Zostali oni nagrodzeni gromkimi brawami i upominkami od MCK. Pan profesor Kozieja, który zabrał głos po ogłoszeniu wyników, był zachwycony wiedzą i pasją uczestników. Podziękowania trafiły na ręce organizatorów całego zamieszania: pana profesora Wojciecha Szymańskiego- autora pytań, inicjatora konkursu i człowieka współodpowiedzialnego za Rok Jan Rybkowskiego oraz pani Krystyny Jurys- dyrektora CKU i jednocześnie współorganizatora rozgrywek, a także pani Jolanty Wiśniewskiej, która od początku angażowała się w organizację obchodów Roku Jana Rybkowskiego. Dodatkowym smaczkiem podczas sobotniego spotkania była projekcja filmu dokumentalnego pt. "Jan Rybkowski- pro memoria..." autorstwa Katarzyny Wójcik (KLO) i Pawła Kosmalskiego (KLO).
Rok Jana Rybkowskiego to już zamknięta karta. Mocno zapisał się w historii ostrowieckiego życia kulturalnego, jak również z pewnością zostanie w pamięci wielu z nas.
Kinga Niekurzak
Klasa III D
<< Wstecz |