Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

 

Co robił Kramer w Ostrowcu?

To nie była zwykła sobota. Dla grupy uczniów Staszica i grona osób, które znalazła czas w
sobotnie popołudnie była to okazja uczestniczenia w niezwykłym spotkaniu. Ostrowieckie Kino ETIUDA odwiedził bowiem Leonard Pietraszak.

Leonard Pietraszak to aktor starszego pokolenia. Najbardziej znany z roli Kramera w filmie "Vabank" i "Vabank 2", a także jako Karol Stelmach z "Czterdziestolatka". Dla tych, którym niewiele mówią przykłady z polskich klasyków wyjaśnienie: Leonard Pietraszak to także Warcisław- ojciec Anki z serialu "39 i pół" oraz Florian- ojciec Wladiego z "Listów do M". Mało kto wie, że aktor miał także wiele wspólnego z Janem Rybkowskim- reżyserem z Częstocic, którego imieniem został okrzyknięty rok 2012. Pan Pietraszak wystąpił w aż czterech produkcjach ostrowiaka: "Inspekcji pana Anatola", "Karierze Nikodema Dyzmy", "Rodzinie Połanieckich" i "Gnieździe". To właśnie projekcja ostatniego z wymienionych tytułów stworzyła okazję do przyjazdu Leonarda Pietraszaka do Ostrowca.
Punktualnie o godzinie 15 zgromadzona w kinie ETIUDA publiczność przywitała gromkimi brawami gościa. Co ważne, dużą część zgromadzonych na Sali kinowej stanowili uczniowie Staszica: klasy 3 "D" i 1 "D". Spotkanie z aktorem poprowadził pan Norbert Zięba. Pan Leonard Pietraszak opowiadał o swojej znajomości z Janem Rybkowskim, wrażeniach z planu kręconych wspólnie z ostrowiakiem filmów. Spora część rozmowy dotyczyła ról aktora w znanych szerszej publiczności "Czarnych chmurach" czy filmie "Vabank". Rozmowa miała charakter interaktywny. Z początku spiętą atmosferę rozluźnił pan Pietraszak pytając: "Co słychać?". Wtedy już z sali posypały się pytania. Dzięki wnikliwości publiczności(w tym uczniów klas 3 "D" i 1 "D") mieliśmy szansę dowiedzieć się jak wyglądała jego droga do aktorstwa, o przyjaźniach z innymi aktorami, o tym, jakie filmy darzy szczególnym sentymentem, a w jakich się wstydzi oraz co sądzi o kondycji obecnego kina polskiego. Jak usłyszeliśmy, aktorem nie został od razu, z pierwszego rzędu. Droga do tego była dość kręta. Mówi się, że do trzech razy sztuka- dla pana Pietraszaka trzecia decyzja okazała się najbardziej trafioną. Niedostanie się na dziennikarstwo, zrezygnowanie ze studiów chemicznych w końcu doprowadziły do pierwszych kroków w świecie teatru i filmu. W tym właśnie świecie odnalazł siebie i poczuł się najlepiej, czego efekty widać dzisiaj. Chyba każdy kojarzy pana Pietraszaka z choć jednym filmem, serialem.  W tej też krainie znalazł przyjaciół- chociażby Krystynę Jandę czy Mariana Kociniaka. Jeden z najlepszych polskich aktorów ogromnym szacunkiem darzy dorobek Jana Rybkowskiego- nie przez przypadek wziął udział w aż tylu jego produkcjach. Jak wspomniał, zdziwiło go jedynie to, że ostrowiecki reżyser tak szybko zrezygnował z dalszej kariery. Po oficjalnym spotkaniu można było wziąć od pana Pietraszaka autograf i zrobić sobie z nim zdjęcie, a dodatkowo młodzież z naszego liceum- uczniowie klas 3 "D"- członkowie Artystycznego Klubu Filmowego i  1 "D" miała okazję porozmawiania osobiście z aktorem w Galerii Fotografii MCK. Gość był szczerze ucieszony, że młodzież tak interesuje się kulturą. Kiedy wspomnieliśmy o tym, że widzieliśmy dawne filmy z jego udziałem, był zdziwiony, bo "to przecież filmy, których nie puszczają w dzisiejszej telewizji". Stare dobre polskie kino darzy ogromnym sentymentem. Zapraszał nas również do teatru Krystyny Jandy, w którym obecnie występuje. Okazało się, że Leonard Pietraszak to nie "wielki pan zza szklanego ekranu", ale niezmiernie sympatyczny i otwarty człowiek, który potrafi ciekawie mówić (poznaliśmy kilka anegdot związanych z kinem polskim) i przede wszystkim rozmawiać. Spotkanie to było niewątpliwie niezwykłym doświadczeniem dla uczniów klas 3 "D" i 1 "D".

Spotkanie z Leonardem Pietraszakiem to część obchodów Roku Jana Rybkowskiego. Dzięki czynnym uczestnictwie klasy 3 "D" w spotkaniach Artystycznego Klubu Filmowego, który działa w naszej szkole i przy kinie ETIUDA, młodzież z tejże klasy ma możliwość brania udziału w obchodach roku ostrowieckiego reżysera. Nie ma imprezy towarzyszącej tym właśnie obchodom, na której nie spotkamy uczniów klasy 3 "D", a w szczególności: Alli Chlebny, Anety Dzioby, Kingi Niekurzak, Aleksandry Sieraczuk, Sylwii Wojsy oraz, a może przede wszystkim wychowawcy tej klasy: pana profesora Wojciecha Szymańskiego. Zamiłowanie do filmu, udział w spotkaniach AKF oraz działanie, a nie siedzenie w miejscu sprawiają, że mamy możliwość spotykania się z niesamowitymi ludźmi, poznawania kultury "od wewnątrz" i zaznaczania swojej obecności na arenie kulturalnej Ostrowca.

Kinga Niekurzak
kl.3 "D"

 

JUŻ W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ 28 PAŹDZIERNIKA O GODZINIE 14 ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE ZE STANISŁAWEM MIKULSKIM - ODTWÓRCĄ ROLI SŁYNNEGO AGENTA J23 HANSA KLOSSA

3 LISTOPADA O GODZINIE 15 O SOBIE I PRACY W FILMIE OPOWIE KOLEJNA WIELKA GWIAZDA FILMU POLSKIEGO BEATA TYSZKIEWICZ

10 LISTOPADA ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z TERESĄ LIPOWSKĄ CZYLI FILMOWĄ BARBARĄ MOSTOWIAK Z SERIALU "M JAK MIŁOŚĆ"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<< Wstecz

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com