Wizyta wykładowcy uniwersyteckiego w liceum "Staszica"
Zainteresowanie muzyką i śpiewem w Ostrowcu Św. jest większe, niż można byłoby się spodziewać. 25 listopada doszło do spotkania z wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, które odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym Nr 1 w Ostrowcu Św.
Spotkanie zamieniło się w warsztaty muzyczne, podczas których pani Kubala oceniała możliwości głosowe naszych wokalistek oraz udzielała konkretnych wytycznych co do sposobu dbania o głos, a także trenowania sprawności wokalnych. Udało mi się także przeprowadzić z naszym gościem krótki wywiad, do któreg teraz zapraszam.
1. Jak doszło do dzisiejszego spotkania?
Pani Małgorzata Kubala: W sprawę był zaangażowany znajomy z Kanady, którego poznałam przy okazji mojego koncertu w Montrealu w 2009 roku. On właśnie skontaktował się z dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica Panią Grażyną Kałamagą. Również za sprawą tego znajomego poznałam Weronikę - jedną z uczennic liceum, która przyjechała do mnie w sierpniu do Warszawy na lekcję śpiewu. Zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie i przekonała mnie do tego, że praca z młodymi, zdolnymi ludźmi jest potrzebna i warto zainwestować w nich swój czas i energię. Po zajęciach z Weroniką oraz zaproszeniu pani dyrektor przyjechałam na kurs wokalny do Ostrowca. Jednym słowem mój przyjazd do Ostrowca jest zasługą kilku osób: pani dyrektor, pana Zenona oraz Weroniki Iljasow, która wygrała konkurs z jezyka francuskiego sposorowany prze Le Carrefour des Opinions ,dzięki temu otrzymała pomoc i kontakt do mnie.
2. Czym zajmuje się pani na co dzień?
Pani Małgorzata Kubala: Jestem wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także prowadzę własną działalność artystyczną.
3. Jakie szanse rozwoju w sferze muzycznej widzi pani dla naszych wokalistek?
Pani Małgorzata Kubala: Jeśli otrzymają narzędzia do pracy nad sobą, będą mogły rozwinąć swój głos i w sposób świadomy technicznie go używać - śpiewając dla przyjemności, ale także w innych sytuacjach związanych z pracą głosem (jest to niezwykle istotne np. w pracy nauczyciela). Może ktoś zrobi na tyle dużo postęp, że będzie śpiewać profesjonalnie. na co liczę.
4. Czy warto angażować się w karierę muzyczną w Polsce?
Pani Małgorzata Kubala: Trudno powiedzieć. Nigdy nie wiemy co przyniesie przyszłość. Trzeba robić to, co się kocha oraz myśleć, czego się w życiu naprawdę chce i stale nad tym pracować. Nie zawsze i nie wszystkim udaje się osiągnąć karierę w sensie finansowym, ale trzeba do tego dążyć.
5. Czy chciałaby Pani nawiązać współpracę z naszym liceum?
Pani Małgorzata Kubala: Jeżeli szkoła wyrazi chęć, zrobię to z przyjemnością, choć jestem bardzo zajęta i trudno mi znaleźć czas żeby taką współpracę nawiązać w szerszym zakresie. Mimo to obiecałam dziewczynom, że jeszcze przyjadę - też to po żeby je zmobilizować do pracy.
6. Czy do tej pory była Pani związana z naszym miastem?
Pani Małgorzata Kubala: Pośrednio: mój tata ukończył miejscowe liceum pedagogiczne (obecne Liceum Ogólnokształcące im. Broniewskiego), które ciągle życzliwie wspomina. Chociaż pochodził z Suchodółki, z Ostrowcem łączyły go liczne więzi rodzinne. Po wyjeździe w 1953 roku na studia prawnicze do Krakowa, już na stałe tu nie powrócił. W Janikowie pochowani są też moi dziadkowie. Taty rodzinne strony odwiedzam i w ten sposób czuję się związana z Ostrowcem.
Przygotował: Norbert Schindler - nauczyciel języka niemieckiego
Małgorzata Kubala - sopran koloraturowy
Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, Ministra Kultury Księstwa Luxemburg oraz wiedeńskiego Meisterkurse für Musik. Finalistka VIII Międzynarodowego Konkursu Koloraturowego im. Sylwii Geszty. Ma na swoim koncie liczne koncerty w kraju i zagranicą: Niemcy, Austria, Luxemburg, Kanada. Od 2002 r. współpracuje z różnymi instytucjami muzycznymi: Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Filharmonią Zabrzańską, Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim-Operą Narodową, Warszawskim Towarzystwem Muzycznym, Polskim Radio, a także polskimi i zagranicznymi agencjami artystycznymi. Od 2008 roku jest doktorantem oraz wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
<< Wstecz |