Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

Debata

 

W ramach projektu Stowarzyszenia Pisk "Obywatelski Ostrowiec - usłyszmy głos młodych ludzi" odbyła się debata wśród uczniów z ostrowieckich liceów. Przygotował ją wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica. W dniu 25 listopada 2010 roku wszyscy zainteresowani spotkali się w murach "Staszica".

Debatę poprzedziły dwudniowe warsztaty, które odbyły się 23 i 24 listopada w Miejskim Centrum Kultury. W trakcie tych dwóch dni młodzież wypracowała tezę debaty: "Młodzi ludzie po studiach nie mają po co wracać do Ostrowca Świętokrzyskiego" - opowiada Tomasz Kwiatkowski.

Zanim doszło do debaty poproszono gości o opowiedzenie się po stronie opozycji lub propozycji. Większość opowiedziała się po stronie propozycji, tzn. również nie dostrzegała sensu powrotu po studiach do rodzinnego miasta Ostrowca Św.

Poglądy podzielonej publiczności reprezentowały dwie drużyny: drużyna propozycji oraz opozycji Każda grupa składała się z czterech mówców i dwóch asystentów. Po zakończeniu prezentacji przemyśleń każdego mówcy głos mogła zabierać drużyna przeciwna lub publiczność. Dobór argumentów, przywoływane przykłady przyciągały widownię raz na stronę opozycji, raz propozycji. W części kulminacyjnej po mowach podsumowujących przeprowadzono kolejne głosowanie, które wykazało, że warto planować przyszłość w Ostrowcu Św.

Celem projektu było kształtowanie wiedzy i umiejętności pozwalającej na świadome i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i publicznym ostrowieckiej młodzieży. Projekt miał dwa wymiary: badawczy i praktyczny. W części praktycznej projektu odbywały się cykle debat oksfordzkich, których tematyka dotyczyła aktywności społecznej, zaangażowania społecznego, wolontariatu, zagrożeń i szans młodzieży ostrowieckiej - dodaje Tomasz Kwiatkowski.
Szybko dało się zauważyć, że młodzież jest żywo zainteresowana życiem społecznym i publicznym miasta. Wywodom i pytaniom towarzyszyły emocje i zaangażowanie Młodzi ludzie z łatwością odnajdywali sposoby polepszenia statusu życiowego każdego obywatela w mieście oraz możliwości samorozwoju. Przytaczali też konkretne przykłady , jak rozwinąć własny biznes i gdzie szukać wsparcia finansowego. Nie obyło się także bez krytyki. Przemyślenia uczniów były rzeczowe i precyzyjne. Ich przygotowaniom towarzyszyły gruntowne poszukiwania informacji.

Uczestnikami debaty w Staszicu byli:

Piotr Firmanty, Piotr Wójcik, Damian Gawlak, Konrad Szymański, Monika Wróbel, Anna Dąbrowska, Milena Kowalska, Iwona Mazur, Beata Wisowska, Anna Wilczyńska, Martyna Góralska, Aneta Gogół, Karolina Szydłowska, Kamil Karbowniczek, Kinga Niewójt, Katarzyna Kisiel. Emila Winiarczyk.

 

 

 

 

 

 

 

 

<< Wstecz

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com