Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

27. wymiana we Francji. 06.09-15.09 - relacja

 

 

 

W dniach 06-15 września 2018r. uczniowie LO nr I im. St.Staszica w Ostrowcu Św. uczestniczyli w wymianie z zaprzyjaźnioną szkołą w La Roche sur Yon we Francji, pod opieką Pani Joanny Gibalskiej, Pani Patrycji Kosmacińskiej, Pana Kazimierza Zybały i w towarzystwie wolontariuszki, absolwentki naszej szkoły Pani Małgorzaty Jasieńskiej.

 

Po długiej podróży dotarliśmy wreszcie do pięknego i bardzo urokliwego Paryża. Zwiedzanie stolicy Francji rozpoczęliśmy zwyczajowo od pokonania ponad 700. schodów, aby wejść na wieżę Eiffla. Zapierające dech w piersiach widoki zachęciły nas do podziwiania kolejnych atrakcji Paryża. Kolejno zobaczyliśmy Pole Marsowe, Trocadéro, Musée d'Orsay, Łuk Triumfalny. Przechadzaliśmy się Polami Elizejskimi i dotarliśmy do Luwru, Katedry Notre-Dame, Placu Concorde, Bazyliki Sacré Coeur.

 

 

 

 

 

 

Byliśmy bardzo dumni, widząc polskie nazwiska w nazwach paryskich ulic, np. Plac Jana Pawła II, ulica Marii Curie-Skłodowskiej, Boya Żeleńskiego, Kopernika, Plac Chopina.

 

Na końcu zwiedziliśmy zabytkowy cmentarz Père Lachaise, gdzie najbardziej utkwił nam w pamięci grób naszego rodaka Fryderyka Chopina pełen żywych kwiatów.

 

 

 

Weekend spędziliśmy w północno-zachodniej Francji wraz z rodzinami naszych korespondentów, zwiedzając okolice i poznając tutejszą kuchnię.

 

Niektórzy mieli okazję być w parku rozrywki w Nantes oraz w oceanarium w La Rochelle. Podczas spaceru wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego zwiedziliśmy St Gilles Croix de Vie, Sables d' Olonne, St Jean des Monts, zobaczyliśmy unikalne na świecie zjawisko Passage du Gois.

 

 

 

 

 

Delektowaliśmy się owocami morza oraz zapoznaliśmy się z pracą mieszkańców wyspy Noirmoutier, którzy żyją głównie z turystyki, rybołówstwa i soli wydobywanej z Oceanu Atlantyckiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mieliśmy okazję poznać francuskie liceum, do którego uczęszczają nasi korespondenci i uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych.

 

 

 

 

 

Następnego dnia udaliśmy się do olbrzymiego parku historyczno-rozrywkowego „Puy du Fou", gdzie obejrzeliśmy spektakle przedstawiające najważniejsze wydarzenia historyczne w dziejach Europy. Najbardziej przypadły nam do gustu historie o Gladiatorach, Wikingach i Muszkieterach.

 

 

 

 

 

Podróż do Francji na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci. Żywimy nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkamy się z naszymi francuskimi przyjaciółmi.

 

Uczestnicy wymiany: Aleksandra Sienniak, Anna Kopała, Anna Ogłaza, Dominik Rudkowski, Emilia Rysiak, Joanna Jedynak, Julia Kula, Kacper Librowski, Kamila Sierpień, Karolina Jasińska, Klaudia Lipa, Mateusz Pawelec, Magdalena Rolak, Natalia Bucior, Natalia Domańska, Natalia Snop, Zofia Mikołajczak, Zuzanna Moćko.

 

Autor: Magdalena Rolak

 

 

 

 

<< Wstecz

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com