Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

Fascynująca „Noc biologów” na Uniwersytecie
w Warszawie

 

 

 

W bieżącym roku szkolnym 70 uczniów LO Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św. z klas biologiczno-chemicznych oraz humanistycznych i lingwistycznych rozszerzających biologię, wzięło udział w corocznym wydarzeniu pod nazwą "Noc biologów" w Warszawie. Organizatorami wyjazdu były Pani Jolanta Wojtas i Pani Danuta Majewska, a opiekunami Pani Katarzyna Wójcik-Nogal, Pan Mirosław Bocheński oraz Pan Krzysztof Krawczyk.

 

Dzięki patronatowi wydziału biologii Uniwersytetu Warszawskiego i szczególnemu zaangażowaniu p. dr Katarzyny Gieczewskiej i dr Radosława Mazura, absolwenta naszej szkoły, uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach w niewielkich grupach.

 

Jednymi z ciekawszych zajęć była "Mikrobiologia od kuchni", na których można było się dowiedzieć, jak wiele jest wokół nas mikroorganizmów przyjaznych nam oraz wykorzystywanych przez nas. Można było własnoręcznie wyizolować bakterie mlekowe z jogurtów czy ogórków kiszonych. Drugie warsztaty, w których wzięli udział uczniowie naszej szkoły to "Co zmiata herbata? Czyli o wolnych rodnikach i właściwościach antyoksydacyjnych", gdzie własnoręcznie przeprowadzili pomiar zdolności zmiatania wolnych rodników przez ekstrakty z herbaty z użyciem syntetycznego rodnika DPPH. Tego wieczoru odbyło się również wiele innych, interesujących warsztatów, np. "Embriologia w praktyce", "Rośliny z probówki", "Kawiarnia naukowa: z czym się je to GMO?".

 

 

 

 

 

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska "Jak biologia pomaga znaleźć mordercę?", gdzie poruszono zagadnienia z zakresu kryminalistyki, czy też "Stoisko Koła Naukowego Embriologii", które dało do wglądu przez mikroskop zarodki myszy utrwalone na różnych etapach rozwoju. Słuchacze mogli wziąć udział w grach i zabawach organizowanych na stoiskach, a na koniec otrzymywali pamiątkę z logiem "Nocy biologów".

 

 

 

 

Oprócz tych atrakcji, od godziny 16:00 do 22:00, w aulach budynków wydziału biologii i chemii odbywały się wykłady prowadzone przez doktorów habilitowanych oraz profesorów Uniwersytetu Warszawskiego. Tematyka znów była bardzo różnorodna: "Przez kontrowersje do wielkich odkryć, czyli jak poznawaliśmy ludzki mózg", "Tajemnice ptaków", "Życie martwego drzewa" lub "Medycyna personalizowana i jej obecny stan w Polsce". Wszystkie wykłady dostarczały wiele niezwykłych informacji i były warte wysłuchania.

 

 

Wiele osób uznało ten wyjazd za fascynujący i warty ponownego uczestnictwa w kolejnym roku. Jest to niepowtarzalna okazja do zdobycia cennych doświadczeń.

 

Autor: Natalia Domańska kl. II D

 

Galeria

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com