Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

„Staszic” świętuje 100 – lecie odzyskania niepodległości otwarciem wystawy pt. „W drodze do niepodległości”

 

 

8-go października w LO Nr I w Ostrowcu Św. dokonano otwarcia wystawy, która została pozyskana przez Starostwo Powiatu Ostrowieckiego, a dzięki inicjatywie Starosty Zbigniewa Dudy, będzie ona eksponowana także w ZSMS w Ostrowcu Św. Moduł wystawienniczy składa się z 30 plansz opisujących lata 1914 - 1923.

 

 

 

 

 

 

Do tego okresu odwołał się w oficjalnej inauguracji dyrektor szkoły Dariusz Kaszuba, podkreślając zasługi naszego krajana płk Władysława Belinę Prażmowskiego, walczącego o niepodległe państwo.

 

 

Pan dyrektor zwrócił również uwagę, licznie zgromadzonej młodzieży, na rekwizyt historyczny tj. czapkę maciejówkę, która stanowiła dopełnienie plansz ekspozycyjnych. Maciejówka w końcu XIX i w wieku XX była noszona na wsiach, a w okresie I wojny światowej i powojennym przez członków organizacji strzeleckich i żołnierzy Legionów Polskich. Maciejówkę nosił Józef Piłsudski, w tym nakryciu głowy został sportretowany m.in. przez Wojciecha Kossaka (Piłsudski na kasztance, 1928).

 

 

Dyrektor w swoim wystąpieniu podkreślił rolę dydaktyczną jaką spełni wystawa w liceum, zaś lekcje wychowawcze realizowane podczas zwiedzania wystawy wpiszą się w cykl wychowania patriotycznego realizowanego w „Staszicu”.

Licznie zgromadzeni goście wzięli udział w krótkim programie artystycznym.

 

 

 

 

 

 

 

Program został przygotowanym przez A. Sobólską II b, M. Fularę III d, D. Nowaka II b i koordynowany był przez panią Monikę Borzym. Uczniowie zaprezentowali pieśni patriotyczne oraz krótki rys historyczny z uchwały Sejmu z 2017roku, związany z okresem walki o niepodległość.

 

 

 

 

 

Dopełnieniem patriotycznego nastroju było wystąpienie Senatora Jarosława Rusieckiego oraz Starosty Zbigniewa Dudy. Ich słowa skierowane były przede wszystkim do młodzieży.

 

 

”Każdy buduje własną historię, ale też dziedziczy historię” - powiedział senator Jarosław Rusiecki, po czym wręczył dyrektorowi pamiątkową naklejkę z napisem „niepodległa” wzorowanym na oryginalnym piśmie Marszałka.

 

 

 Występująca młodzież otrzymała od senatora zaproszenie na koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

 

 

 

Znacząco wybrzmiały również słowa Starosty Ostrowieckiego:

 

„Walczący o niepodległość różnili się poglądami, ale poszli jedną drogą, którą była Polska”. Pan Zbigniew Duda przywołał również wypowiedź nieżyjącego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego: „Warto być Polakiem”.

 

 

Na zakończenie dyrektor LO Nr I oficjalnie otworzył wystawę i dziękując wszystkim za przybycie zachęcił do oglądania ekspozycji.

 

Fot. Klaudia Sasak kl. III D

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com