Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

100 minut o Niepodległości

czyli Staszic dla „Niepodległej”

 

 

  

 

 

Projekt przygotowany przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów LO Nr I im. St. Staszica nie tylko został wpisany w oficjalne obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale Decyzją Pełnomocnika Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Ministra Jarosława Sellina, uzyskał zgodę na korzystanie z identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”

 

 

Inspiracją do wspólnego świętowania Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości są wartości szczególnie ważne dla Polaków: suwerenność, patriotyzm, dążenie do wolności, poszanowanie do godności i praw człowieka – czytamy w liście Ministra Jarosława Sellina, który skierowany został do nauczycieli i uczniów ostrowieckiego Staszica, w związku z przygotowaniem wydarzenia kulturalnego „Sto na sto czyli 100 minut o Niepodległości - niepodległość w czterech odsłonach”.

 

Chcieliśmy spojrzeć na ten wyjątkowy dla naszej historii okres z perspektywy czterech obszarów wiedzy: filmu, literatury historii i socjologii – mówi pan Wojciech Szymański nauczyciel języka polskiego, a zarazem pomysłodawca i koordynator projektu. Pozwoli to zrozumieć związki między historią, polityką a kulturą oraz dostrzec wpływ wydarzeń historycznych na kształt artystyczny i przekaz ideowy dzieł kultury.

 

Całe wydarzenie zostało podzielone na cztery 25-minutowe prezentacje („odsłony”). Odsłony odbywały się równocześnie i uczestniczyli w nich uczniowie skupieni w czterech grupach – w ten sposób każda grupa wzięła udział we wszystkich „odsłonach” (w sumie całe wydarzenie adekwatnie do nazwy trwało 100 minut). Za każdą z prezentacji („odsłon”) odpowiedzialny była nauczyciel specjalizujący się w danym obszarze wiedzy.

 

Odsłony przygotowali:

 

Odsłona filmowa: P. Wojciech Szymański
Niepodległość w FILMIE

 

Odsłona literacka: P. Katarzyna Szczerbińska -
Niepodległość w LITERATURZE

 

Odsłona historyczna: P. Jolanta Broda -
Niepodległość w HISTORII

 

Odsłona socjologiczna: P. Grzegorz Krysa -
Niepodległość WSPÓŁCZESNA (współczesny patriotyzm)

 

Każdej z „odsłon” nadano inną formę:

– w odsłonie filmowej młodzież mogła obejrzeć fragmenty wybranych filmów, w których podjęto temat odzyskania niepodległości oraz posłuchać filmowych piosenek: „Śpiewka 1920” i „Jest takie miejsce, jest taki kraj” w wykonaniu uczennicy Agaty Sobólskiej. Ciekawostką był występ „tapera” czyli osoby wykonującej na żywo muzykę do wyświetlanych scen filmowych (tej roli wystąpiły Agata Stępień – pianino i Aleksandra Sienniak – skrzypce).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- w odsłonie literackiej pojawiły się teksty traktujące o niepodległości, nie tylko stricte literackie, były także teksty piosenek w oryginalnych wykonaniach – A. Rosiewicza, A. Krzywego i G. Ciechowskiego. Recytacje fragmentów prozy i wierszy wygłosili uczniowie: Sylwia Wasińska, Natalia Ceglarska, Weronika Kasprzyk, Wiktoria Woźniak, Weronika Szybalska, Eliza Konarska.

 

 

 

 

- odsłona historyczna to z kolei zwiedzanie wystawy „Niepodległa” przygotowanej przez Agnieszkę Grześkiewicz, Aleksandrę Winiarską, Michała Jendę, Kacpra Serafina, połączone z prezentacją multimedialną na temat: „Nowe rodzaje broni w I wojnie światowej” przygotowaną przez ucznia Daniela Sałagę pasjonata i znawcę w dziedzinie uzbrojenia.

 

 

 

 

 

 

 

- odsłona socjologiczna przybrała formę dyskusji z młodzieżą, która skupiała się wokół zagadnień „tożsamości narodowej” oraz współczesnego rozumienia pojęcia „patriotyzm”.

 

 

 

 

 

 

 

W wydarzeniu wzięli udział: pan Jarosław Rusiecki Senator RP oraz pan Wiesław Gruszkawizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach. Całość honorowym patronatem objął Starosta Ostrowiecki.

 

 

 

Wojciech Szymański

 

Fot. Klaudia Sasak 3d

Fot. Izabela Otręba kl ID

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com