Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

Dzień Edukacji Narodowej

 

Uczniowie „Staszica” jak co roku na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą

 

 

W dniu 26 października młodzież LO Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św., na zaproszenie p. Agnieszki Schmid, koordynatora ds. polskich studentów, wzięła udział po raz siódmy w Polskim Dniu Informacyjnym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, w trakcie którego miała okazję przyjrzeć się uczelni z bliska.

 

 

Wiele się mówi o stereotypach, wadach czy też zaletach innych nacji, ale nasz pobyt na Viadrinie to same korzyści, pobyt pełen atrakcji, wrażeń, zetknięcie się z otwartością i życzliwością. Ale do rzeczy…….

 

VIADRINA to wyjątkowa uczelnia pośród niemieckich szkół wyższych. Jej położenie tuż przy granicy z Polską, profil naukowy oraz ponad 15 procent studentów z Polski i dalsze 15 procent studentów z całego świata, nadają jej szczególnego, międzynarodowego charakteru. Studia tutaj są bezpłatne, uczelnia oferuje ponadto specjalne stypendia startowe tylko dla polskich studentów, a także podwójne dyplomy z renomowanymi uczelniami jak np. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

 

 

Prócz prezentacji wydziałów oraz kierunków studiów, omówiona została oferta językowa, warunki aplikacji, możliwości finansowania oraz późniejszej kariery zawodowej. Ku naszemu zaskoczeniu nie było elaboratów, lecz pełne humoru i rzeczowości 30 –minutowe wykłady, prowadzone wspólnie przez wykładowców i studentów. Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, jako jedyna uczelnia w Niemczech, organizuje Dzień Otwarty w całości w języku polskim. Młodzież miała okazję rozmowy z wykładowcami i ze studentami, a więc zasięgnięcia informacji na temat studiów z pierwszej ręki, obejrzenia kampusu oraz zwiedzenia Frankfurtu nad Odrą i Słubic a także wzięcia udziału w warsztatach prawniczych i językowych. Dzięki możliwości poznania oferty uczelni wielu naszych absolwentów decyduje się na podjęcie studiów na Viadrinie.

 

Wizyta na Viadrinie poprzedzona była czterogodzinnym relaksem na Tropical Inlands- największej wyspie tropikalnej w Europie. Czekały tu na nas spacery po plaży Morza Południowego, ekspedycje po Lesie Tropikalnym, relaks w Strefie Saun oraz wiele wyjątkowych atrakcji w Parku Rozrywki.

 

 

Następnego dnia tj. 27 października opuściliśmy Frankfurt, patrząc na most, który łączy nas z sąsiadami zza Odry i udaliśmy się do stolicy Niemiec- Berlina. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Placu Alexandra, gdzie zobaczyliśmy Fontannę Neptuna, Wieżę Telewizyjną oraz Rotes Rathaus. Następnie udaliśmy się w stronę Alei „Unter den Linden”.

 

 

 

 

Po drodze widzieliśmy, Bramę Brandenburską, Pomnik Holocaustu, Plac Poczdamski z fragmentami Muru Berlińskiego, Katedrę Berlińską, Uniwersytet Humboldta i wiele innych ciekawych obiektów.

 

 

Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w Muzeum Topografii Terroru. W programie był również pobyt w Sony Center. Na koniec odwiedziliśmy Neues Museum ze słynnym posągiem Nefrettette. Zwiedzanie miasta trwało cały dzień i niestety nie obejrzeliśmy wszystkiego.

 

Nie mogło zabraknąć czasu wolnego na …zakupy.
W późnych godzinach wieczornych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS