Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego
w Zielonej Górze „FrankoFilm 2018”

 

 

Wśród Finalistów 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego w Zielonej Górze „FrankoFilm 2018” znaleźli się trzeci raz z rzędu uczniowie ostrowieckiego Staszica. Jedną z osób reprezentujących szkołę w Zielonej Górze w dniach 8-10 czerwca była uczennica klasy humanistycznej z edukacją filmowo-teatralną Kinga Chrzanowska.

 

Zostanie laureatem 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego umożliwiło mi trzydniowy wyjazd do Zielonej Góry, gdzie miałam możliwość poznać niesamowitych ludzi z pasjami podobnymi do moich. Wraz z Weroniką Kowalik z klasy III D byłam reprezentantką ekipy, z którą współtworzyliśmy ten projekt, składającej się aktualnie z absolwentów LO Nr I im. Stanisława Staszica: Barbary Mączki, Martyny Michalek, Oliwii Szklanowskiej, Mateusza Gronkowskiego, Jakuba Żardeckiego, Mateusza Pochecia i Pawła Lichoty. Sam konkurs to nie tylko świetny sposób na przećwiczenie swoich umiejętności językowych, ale także możliwość dopracowania kunsztu filmowego. Patronem festiwalu w Zielonej Górze jest Rafael Lewandowski (laureat Paszportu Polityki 2011, uhonorowany w 2015 roku orderem Kawalera Sztuki i Literatury przez Francuskie Ministerstwo Kultury) - autor krótkometrażowych fabuł oraz dokumentalnych filmów prezentowanych na międzynarodowych festiwalach. Swoją obecnością zaszczycił nas także aktor filmowy i teatralny Wojciech Pszoniak - znany chociażby z takich filmów jak „Ziemia obiecana” czy „Danton”.

 

 

Podczas Frankofilmu oglądaliśmy na „dużym ekranie" wszystkie zakwalifikowane filmy i najlepsze filmy Festiwalu Off-Courts z 2017 w Trouville. To niesamowite w jak w różny sposób można było zinterpretować hasło tegorocznej edycji: „światło”. Byłam zaskoczona mocnym przekazem niektórych filmów i ich profesjonalnym wykonaniem. Świetną okazją do nauki czegoś nowego były również warsztaty: pierwsze prowadzone przez realizatora Oliviera Patte dotyczyły animacji w stop-motion; tematem kolejnych była wirtualna rzeczywistość, której powiązanie z kinem przybliżył nam Miłosz Hermanowicz. Przez cały weekend odczuwałam filmową atmosferę, która otaczała mnie ze wszystkich stron. Zdobyłam nowe doświadczenia, które na długo zostaną w mojej pamięci.

 

 

 

 

 

Udział w festiwalu to uwieńczenie mojej trzyletniej nauki w liceum Staszica – w tzw. klasie filmowej. Co prawda moje pierwsze filmy powstawały jeszcze w gimnazjum, ale prawdziwe „filmowanie” zaczęło się w liceum. W liceum zaczęłam prowadzić wraz z Kacprem Stachurskim kolegą z klasy i kilkoma innymi osobami szkolną telewizję „3x8 TV Staszic”. Prowadzenie tej działalności było czymś niesamowitym, współpracowaliśmy z Lokalna. TV Ostrowiec, która udostępniła nam swoje studio nagrań i sprzęt. Nagrywaliśmy reportaże z życia szkoły, ważne wydarzenia z Ostrowca Świętokrzyskiego i pełno filmików humorystycznych, bo przecież nie mogło być ciągle zbyt poważnie. Promowaliśmy akcje charytatywne poprzez nasze media społecznościowe, ale co najważniejsze zaangażowaliśmy wielu rówieśników oraz osoby z młodszych klas, które w przyszłym roku zajmą nasze miejsce i będą rzetelnie kontynuować pracę w „Szkolnej Telewizji 3x8”.

 

Tych filmowych sukcesów było dość dużo, ale chciałabym wspomnieć jeszcze o jednym. Tegoroczna dobra passa zaczęła się już w styczniu. Wzięliśmy wówczas udział w ogólnopolskim Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej, a realizacja czołówki do filmu „Seksmisja" Juliusza Machulskiego zapewniła nam zwycięstwo w plebiscycie publiczności.

 

Ciężko jest nam rozstawać się ze szkołą, prowadzeniem telewizji i realizacją filmów, ale taka jest kolej rzeczy, ktoś musi nas zastąpić. Mam nadzieję, że kolejne pokolenia będą rozwijały swoje umiejętności dziennikarskie i filmowe w klasie humanistycznej z edukacją filmową-teatralną.

 

PS

Zdobyte umiejętności mnie osobiście pomogły odnaleźć się na stanowisku operatora w Lokalna. TV Ostrowiec.

 

Kinga Chrzanowska

(współpraca Kacper Stachurski)

absolwenci LO Nr I im St. Staszica

 

 

 

 

<< Wstecz

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com