Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

Dzień Edukacji Narodowej

 

Wiktor Filipowski uzyskał III miejsce
w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu
„Żołnierze Wyklęci- bohaterowie niezłomni”

 

 

Wiktor Filipowski kolejny raz udowodnił, że historia jest jego pasją, a motywacja do poszerzania wiedzy, która pojawiła się w szkole średniej, doprowadziła go do etapu regionalnego konkursu w Lublinie.

 

Uczniowie rywalizowali w kategorii wiekowej - szkoły średnie, ocenie podlegały prace literackie. Tytuł pracy Wiktora brzmiał: „Niezwykła historia pana Henryka Kaczorowskiego – Żołnierza Wyklętego”.

 

 

Organizatorami konkursu byli m.in.: Fundacja Kazimierza Wielkiego z Lublina, Szkoła Podstawowa nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie, XXIX Liceum ogólnokształcące im. cc mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, Fundacja im. Bolesława Chrobrego w Szczecinie, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Fundacja „Prosto z mostu” z Krakowa, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego z Lublina.

 

Patronaty honorowe i instytucje wspierające konkurs to m.in.: Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego- Profesor Piotr Gliński, Ministerstwo Obrony Narodowej –Podsekretarz Stanu Dominik Smyrgała, Minister Edukacji Narodowej - Anna Zalewska, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Józef Kasprzyk.

 

Cele konkursu to m.in: Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o Żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej, upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944-1963.

 

Do Lublina zostało nadesłanych 300 prac z 5 województw, Wiktor znalazł się w najlepszej 10 w Polsce. Uczeń interesuje się okresem I i II wojny światowej oraz Dwudziestoleciem międzywojennym. Na temat obozów koncentracyjnych, narodu Żydowskiego, Armii Krajowej mógłby rozwodzić się godzinami. Jak sam mówi to nie tylko daty, bitwy, ale przede wszystkim ludzie. Ciekawi go, co kierowało nimi podczas podejmowania trudnych decyzji. Historią zaczął się interesować w liceum, swoją przyszłość wiąże z prawem.

Gratulujemy sukcesu!

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS