Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

Dzień Edukacji Narodowej

 

Wizyta uczniów LO Nr I im. St. Staszica w Sądzie Rejonowym – poznajemy praktyczną stronę prawa.

 

19 października klasa IIIb wraz z nauczycielką Panią Jolantą Brodą wzięła udziału w Dniach Otwartych Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, organizowanych w ramach Tygodnia Mediacji (16-20 października).

 

 

Grupa uczniów, rozszerzająca przedmiot wiedza o społeczeństwie, spotkała się z Prezesem Sądu Panem Grzegorzem Matuszewskim, który wyjaśniał zasady funkcjonowania sądu, jego struktury i zarys historyczny prawa. Było to ogólne wprowadzenie do tematyki sądownictwa, które zostało przedstawione w sposób prosty i zrozumiały.

 

 

Następnie uczniowie spotkali się z przedstawicielem kuratorów zawodowych Panią Ksenią Stawiarską, która opowiadała, na czym polega jej praca i z jakimi trudnościami na co dzień się zderza. Omówiła także, jakie trzeba spełniać kryteria i jakie należy wybrać studia, aby zostać kuratorem. Spotkanie to niesamowicie zainteresowało uczniów, gdyż Pani Kurator o swojej pracy opowiadała bardzo ciekawie i z wielką pasją, przytaczając przypadki, z jakimi się zetknęła w czasie wykonywania swojego zawodu.

 

Uczniowie mieli także okazję obejrzeć alkomat i narkomat, które Pani Kurator wykorzystuje w swojej pracy.

 

 

Ostatnim punktem wizyty w sądzie było uczestnictwo młodzieży, w charakterze publiczności, w rozprawie karej i spotkanie z Panem Sędzią Dariuszem Barczakiem. Z Panem D. Barczakiem opiekunka grupy współpracuje od 5 lat. Corocznie młodzież, klasy trzeciej o profilu prawniczym, uczestniczy w rozprawach sądowych i spotkaniach z Panem Sędzią, którego wiedzę, fachowość i talent pedagogiczny uczniowie bardzo wysoko oceniają. Temat rozprawy był interesujący pouczający, ale także i kontrowersyjny gdyż dotyczył zachowań rasistowskich oraz uprzedzeń do ludzi innej narodowości, które niestety w naszym państwie często się zdarzają i co gorsze- nasilają się. Uczniowie mogli wyrobić sobie własne zdanie na ten temat ale też, kolokwialnie mówiąc, mogli poznać ,,od kuchni" zasady procesu sądowego. Oskarżonym był młody człowiek, który obraził i groził obywatelowi polskiemu narodowości syryjskiej. Młodzież mogła sobie uświadomić jak czasem łatwo można złamać prawo i jak ważne jest prawo każdego z nas do nietykalności osobistej.

 

Pan Sędzia pytał uczniów o ich opinie na temat sprawy i chętnie odpowiadał na wszelkie pytania. Zapoznał także młodzież z pojęciem mediacji, czym ona tak naprawdę jest i jak bardzo wiele może zmienić w naszym życiu i stosunkach międzyludzkich. Dla uczniów wizyta w sądzie była bardzo ciekawym przeżyciem. Mieli szansę poznać zasady jego funkcjonowania jak i zakres obowiązków wielu specjalności prawniczych.

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS