Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

Wrześniowe rocznice w LO Nr I im. Stanisława Staszica

Jak zainteresowanie historią przekuć w sukces

 

 

Wrzesień to miesiąc dla Polaków szczególny. To we wrześniu 1939r. II RP stała się obiektem dwóch agresji: niemieckiej 1 września i radzieckiej, 17 września. Od ataku na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa.

 

Również we wrześniu, jeszcze przed klęską wojny obronnej, zaczął kształtować się konspiracyjny ruch oporu.
27 września w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski. Jej dowódca gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz był wierny przesłaniu Józefa Piłsudskiego: ,,Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo ''.

 

Chcąc uczcić te rocznice, przybliżyć młodzieży w niekonwencjonalny sposób wydarzenia z historii Polski, a równocześnie skłonić do samodzielnego poznawania przeszłości, w LO Nr I zaplanowano kilka aktywności związanych z wojenną historią narodu polskiego.

 

13 września odbyła się sesja historyczna zatytułowana ,,Ludzkie losy 1939-1945''. Głównym punktem tego pierwszego z serii zaplanowanych spotkań była projekcja filmu nakręconego przez uczennicę kl. III Wiktorię Adaś. Scenariusz filmu powstał na podstawie wywiadu, który Wiktoria przeprowadziła z panem Zbigniewem Lisowskim, byłym więźniem KL Auschwitz i Mauthausen-Gusen. Praca uczennicy została nagrodzona w konkursie zorganizowanym przez kielecki oddział IPN. W trakcie spotkania młodzież miała możność wysłuchania referatu na temat historii obozu Auschwitz oraz wierszy i pieśni o tematyce obozowej. Skupienie, które towarzyszyło uczestnikom sesji, niezwykła powaga z jaką odbierano poszczególne wystąpienia, świadczyły o zainteresowaniu i wysokim poczuciu empatii.

 

Uczniowie Staszica wzięli również udział w konkursie zorganizowanym przez kielecki okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Warunkiem uczestnictwa było napisanie pracy na temat ,,Zapomniane akcje AK w okręgu Kielce''. W pracy należało wykorzystać dokumenty, relacje, fotografie związane z opisywanym wydarzeniem.

 

W konkursie wzięli udział: Wiktor Filipowski i Michał Sitarz z kl. II, uczniowie pani Jolanty Brody. Wiktor napisał pracę na temat ,,Most na Romanowie”. Opisał w niej okoliczności wysadzenia mostu, przebieg akcji i tragiczne dla mieszkańców Ostrowca, skutki. Michał zrelacjonował akcje ,,Amor'' przeprowadzoną w fabryce cukierków w Ostrowcu Św. Obie prace zostały oparte na rzetelnym materiale źródłowym. Uczniowie, dzięki pomocy dyrektora szkoły, pana Dariusza Kaszuby, nawiązali kontakt z pracownikiem Muzeum Historyczno – Archeologicznego, panem Markiem Wójcickim, historykiem i pasjonatem okresu II wojny światowej oraz porucznikiem Kazimierzem Kocowskim, prezesem ostrowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

 

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w Kielcach
25 września. Praca Wiktora Filipowskiego została nagrodzona zaszczytnym I miejscem. Komisja konkursowa doceniła rzetelność relacji i ciekawy sposób narracji autora. Gratulujemy sukcesu!!!

 

 

 

Wiktor i Michał mieli możliwość przedstawienia swoich prac w formie prezentacji, 27 września w MCK w Ostrowcu Św., podczas uroczystości, zorganizowanej przez Światowy Związek Żołnierzy AK, Koło im. J. Piwnika ,,Ponurego'', ,,Moją Ojczyzną Polska Podziemna...''

 

W trakcie spotkania, w którym uczestniczyli m.in. uczniowie Staszica, p. M. Wójcicki wygłosił prelekcję na temat ruchu oporu w Ostrowcu Św., a dr Henryk Piskunowicz, przybliżył temat postaw Polaków w czasie II wojny światowej. Jednym z elementów sesji były prezentacje uczniowskie, dotyczące postaci lub wydarzeń związanych z ruchem oporu w latach 1939-1945.

 

Wiktor i Michał, w krótkich wystąpieniach, przedstawili motywy swojego zainteresowania tematem, sposób przygotowania prac oraz wyrazili myśl, którą trafnie ujął P. Konieczka: ,,Naród ,który nie zna swojej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie''.

 

7-go października ukazała się informacja o sukcesie naszego kolegi na łamach serwisu Echa Dnia:

 

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/ostrowiec-swietokrzyski/a/opisal-akcje-na-romanowie-i-wygral,12556780/

 

Młodzieży LO Nr I życzymy dalszych udanych spotkań z historią.

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com