Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

Dzień Edukacji Narodowej

 

Żywa lekcja historii w „Staszicu”

 

 

W dniu 25 października, w LO Nr I odbyło się kolejne spotkanie historyczne, z cyklu zainicjowanego we wrześniu przez p. Jolantę Brodę- nauczycielkę historii „Ludzkie losy''. Zajęcia dla uczniów kl. Id i IIIb przeprowadziła kielecka Fundacja Wiedza- Rozwój - Bezpieczeństwo.

 

Spotkanie rozpoczął p. M. Frączek, który określił cel zajęć i przedstawił gości specjalnych. W sesji uczestniczyli: p. Teresa Piwnik reprezentująca Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Kielce, p. Zdzisław Kocowski -prezes ostrowieckiego koła im. Ponurego ŚZŻ AK, p. Zdzisław Bzymek -w-ce prezes oraz współorganizator spotkania, dyrektor szkoły p. Dariusz Kaszuba.

 

 

 

Zajęcia miały formę ,,Żywej lekcji historii ''. Ich głównymi bohaterami byli : Aleksander Tarnawski ps. ,,Upłaz'' jeden z cichociemnych oraz Edward Bzymek - Strzałkowski - absolwent liceum im. J. Chreptowicza, żołnierz kampanii wrześniowej, który od 1940r. działał w wywiadzie Związku Walki Zbrojnej Okręgu Kraków.

 

W celu przybliżenia historii żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych desantowanych do okupowanego kraju, zasilających struktury AK, uczestnicy zajęć obejrzeli film "Cichociemni''. Dokument opowiadał o okolicznościach powołania i trudnych początkach tej specyficznej formacji, o zasadach szkolenia, sposobach przerzutu na ziemie polskie i zadaniach tej elity Polski Walczącej. W filmie przedstawiono sylwetkę jednego z cichociemnych p. Aleksandra Tarnawskiego, który realizatorom filmu udzielił wywiadu dotyczącego swojej wojennej działalności.

 

 

Po emisji filmu p. Z. Bzymek rozpoczął piękną opowieść o losach swojego stryja Edwarda Bzymka-Strzałkowskiego ps. Bazyli, Grudzień, Wiąz, Wolski .Mówił o jego działalności w AK gdzie pełnił funkcje szefa Brygad Wywiadowczych Okręgu Kraków, zadaniach w organizacji Wolność i Niezawisłość, do której należał i współpracy z płk. Franciszkiem Niepokólczyckim. O aresztowaniu w 1946r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i torturach, którym był poddawany w czasie przesłuchiwania, o nieudanej próbie samobójczej i wyroku z 1947r., na mocy którego został skazany na karę śmierci zamienioną na karę więzienia oraz o bardzo trudnym powrocie do codzienności po ogłoszeniu amnestii i wyjściu na wolność w 1956r.

 

 

 

Młodzież z dużym zainteresowaniem i skupieniem wysłuchała tej wzruszającej relacji o losach człowieka dla, którego pojęcia- patriotyzm i honor były głównym, życiowym przesłaniem.

 

 

Na zakończenie p T. Piwnik i p. D. Kaszuba raz jeszcze podziękowali uczniom W. Filipowskiemu i M. Sitarzowi oraz p. J. Brodzie za przygotowanie prezentacji i udział w obchodach rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Z niecierpliwością czekamy na trzecią odsłonę ,,Ludzkich losów''.

 

Fot. Wiktoria Adaś

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS