Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

Warsztaty dla uczniów klasy biologiczno-chemicznej
na Uniwersytecie Warszawskim

 

 

12 czerwca uczniowie klas 1c (biologiczno-chemicznej) i 1e (osoby zainteresowane rozszerzaniem biologii) wraz z opiekunami p. Danutą Majewską i p. Urszulą Cędzikowską odwiedzili Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalnie dla nas zorganizowano warsztaty, dzięki którym mogliśmy wziąć udział w zajęciach praktycznych i nauczyć się pracy w laboratorium.

 

W międzyczasie posililiśmy się w pysznej i taniej stołówce Wydziału Biologii, która jest popularna w uniwersyteckich kręgach. Część z nas widziała tam Augustina Egurrolę!

 

Pierwsze warsztaty dotyczyły hodowli roślin in vitro. Pracowaliśmy pod wyciągiem, aby do preparatów nie dostały się żadne mikroogrganizmy (np. grzyby lub bakterie, które mogą zrujnować hodowlę). Najpierw dwójka ochotników wysterylizowała narzędzia i umieściła fragmenty liści Tytoniu Ozdobnego w specjalnie przygotowanej przez siebie mieszaninie wybielacza z wodą destylowaną.

 

 

 

 

Czekając aż liście będą sterylne, wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat klonowania roślin. Poznaliśmy różnicę między klonowaniem roślin, a klonowaniem zwierząt, dowiedzieliśmy się, w jakim celu stosuje się hodowlę in vitro, czym ona jest i jak przebiega.

 

W następnym kroku dwójka kolejnych ochotników zademonstrowała całej grupie jak umieszczać liście tytoniu w specjalnej pożywce, która sprawi że z liści wykształci się tkanka kalusowa (z tej tkanki może powstać każdy rodzaj tkanki danej rośliny), a następnie zacznie rosnąć tytoń o materiale genetycznym identycznym do rośliny macierzystej, z której pobrane zostały liście.

 

Po demonstracji podzieliśmy się na grupy. Każdy sam pociął skalpelem liścia wzdłuż nerwu blaszki na małe fragmenty, które następnie umieszczaliśmy w specjalnej pożywce i szczelnie zamykaliśmy, aby nie przedostały się żadne mikroorganizmy.

 

 

 

 

Wszystko odbywało się w bardzo sterylnych warunkach, każdy z nas miał na sobie płaszcz chirurgiczny oraz rękawiczki spryskane alkoholem.

 

 

 

Tak przygotowane preparaty mogliśmy sobie wziąć do domu, aby obserwować jak z liści tytoniu wykształca się tkanka kalusowa.

 

 

Następne warsztaty dotyczyły enzymów i ich aktywności w czasie. Zajęcia zostały poprowadzone przez absolwenta naszej szkoły - doktora Radosława Mazura. Warsztaty były odtworzeniem pokazu prezentowanego na etapie centralnym Olimpiady Biologicznej. Na wstępie dowiedzieliśmy się, czym są enzymy i jak działają.

 

 

Potem podzieliśmy się w pary i musieliśmy wymieszać w odpowiednich proporcjach różne substancje w 5 probówkach, a następnie dodać do nich enzym - laktazę, mierząc przy tym czas stoperem. Następnie mierzyliśmy absorbancję w każdej z probówek. Dzięki temu mogliśmy potem narysować wykres absorbancji od czasu. Nauczyliśmy się używać pipety automatycznej oraz dodawać odpowiednie proporcje substancji chemicznych. Poznaliśmy też nazwy różnego typu sprzętu laboratoryjnego.

 

 

 

 

Dzięki warsztatom zdobyliśmy doświadczenie w zajęciach laboratoryjnych - niezwykle przydatne na studia. Przekonaliśmy się też jak ważne są prawidłowa higiena pracy, skupienie i skrupulatność. Cieszymy się, że nasza szkoła objęta jest patronatem Uniwersytetu Warszawskiego i mamy nadzieję na kolejną wizytę w przyszłym roku szkolnym.

 

 

Julia Cebula kl. 1c

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com