Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

Dzień Edukacji Narodowej

 

Jak rozwijać pasje naukowe?
Absolwent Staszica – Grzegorz Waliszczak
na innowacyjnym obozie naukowym
ADAMED SmartUP w SGGW

 

W tym roku szkolnym ruszyła kolejna edycja programu naukowego ADAMED SmartUP. Jest to wyjątkowa szansa dla młodzieży, która chce przeżyć fascynującą przygodę naukową. Dwa tygodnie intensywnych zajęć praktycznych i teoretycznych z różnych dziedzin nauk ścisłych i przyrodniczych, to oferta dla 50 uczestników naukowego obozu ADAMED SmartUP. Wyjazd jest szansą na kształcenie się w specjalistycznych laboratoriach i pracowniach badawczych pod okiem wybitnych naukowców.

 

[klik foto]

 

Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

 

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

 

Pięćdziesięciu uczestników, przydzielonych do czterech grup: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowoczesne technologie, ma możliwość uczestnictwa w ciekawych warsztatach.

 

Przygodę z 3 edycją ADAMED SmartUP Grzegorz Waliszczak, absolwent Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Stanisława Staszica rozpoczął grą internetową nazywaną naukowym survivalem. W ubiegłym roku wzięło w niej udział blisko 7000 młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych w wieku 15-19 lat. Grzegorz jako jedyny uczeń powiatu ostrowieckiego znalazł się w gronie tych, którzy najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem.

 

 

W efekcie zostali zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne z Radą Naukową Programu, a następnie wzięli udział w innowacyjnym obozie naukowym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

Grzegorz, wybierając zajęcia z działu chemia i biochemia, uczestniczył w fascynujących eksperymentach naukowych, m.in. izolował świecące białko GFP ze zmodyfikowanych genetycznie bakterii Escherichia coli, przeprowadzał elektroforezę białek metodą SDS-PAGE, wydzielał DNA z próbki materii organicznej czy wytwarzał kryształy lizozymu do krystalografii rentgenowskiej.

 

 

 

 

 

Miał również okazję zapoznać się z działalnością takich placówek badawczych, jak Instytut M. Nenckiego w Warszawie, gdzie obejrzał pracownię obrazowania mózgu, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej, w którym zapoznał się z mikroskopią fluorescencyjną i doświadczeniami na liniach komórek nowotworowych, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badawczo-Rozwojowe.

 

Tekst: na podstawie informacji prasowych firmy ADAMED

 

foto: pani Anna Liminowicz

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS