Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

Uczniowie „Staszica” po raz kolejny
w Niemczech, jako uczestnicy
polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

 

 

w tym roku Niemcy : Staszic -1:0
za rok będzie odwrotnie
J

 

 

W dniach 25.05.2017 -04.06.2017, uczniowie LO Nr I im. St. Staszica gościli po raz kolejny w Spardorf (Bawaria) w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Należy nadmienić, że wymiana ta rozwijana i kontynuowana jest od roku 1992. W ramach współpracy szkół partnerskich: Emil von Bering- Gymnasium w Spardorf oraz LO Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św., organizowane są spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej. Odbywają się one cyklicznie w Niemczech i Polsce, stwarzając możliwość poznawania kultury, obyczajów, historii i tradycji obu narodów.

 

W bieżącym roku w wymianie uczestniczyło 17 uczniów, w tym grzecznościowo uczniowie LO Nr II im. J. Chreptowicza oraz Niepublicznego Liceum im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, którzy przebywali w Niemczech wraz z nauczycielkami języka niemieckiego: panią Beatą Kot i panią Moniką Borzym.

 

Podobnie jak w latach poprzednich, zostaliśmy przyjęci przez niemieckich uczniów i ich rodziny.

 

Po dotarciu na miejsce, wysiadaliśmy z autokaru zaintrygowani naszymi niemieckimi partnerami –korespondentami, którzy oczekiwali nas w Norymberdze. Serdeczne powitanie po długiej podróży, przełamało niepewność i obawy.

 

Piątek był pierwszym dniem, którzy spędziliśmy z naszymi niemieckimi przyjaciółmi i ich rodzinami, delektując się specjałami kuchni niemieckiej, przygotowanymi w czasie wspólnego grilla. Dzięki bardzo dobrej znajomości języków obcych naszych uczniów, serdeczności, pomysłowości w organizowaniu gier integracyjnych gospodarzy, usprawniających proces wzajemnego poznania, szybko nawiązano rozmowy na wspólne tematy.

 

 

W czasie naszego pobytu mieliśmy okazję poznać najciekawsze miasta Bawarii, ich zabytki i wykorzystać umiejętności językowe w życiu codziennym kraju docelowego.

 

Zwiedziliśmy Norymbergę –gospodarczą i przemysłową stolicę Frankonii. Miasto słynie ze swych tradycyjnych pierników, marcepanów i ciastek zwanych Spekulatius, drewnianych ozdób zdobiących bożonarodzeniowe choinki w całych Niemczech oraz prawdziwych norymberskich kiełbasek. Ponad miastem góruje kompleks trzech budowli zamkowych, składający się zamku cesarskiego (Kaiserburg) zamku burgrabiego (Burggrafenburg) i zamku miejskiego (Stadtburg). Na rynku wznosi się renesansowy ratusz (Rathaus) oraz dwa gotyckie kościoły - Św. Sebalda (Sebaldskirche) z grobem świętego patrona i kościół Najświętszej Marii Panny z figurkami siedmiu książąt, składających hołd cesarzowi, które pojawiają się każdego dnia w południe na zegarze w portalu świątyni. Za rzeką Pegnitz podziwiać możemy kościół Św. Wawrzyńca (St. Lorenz) z imponującym tabernakulum oraz piękną rzeźbą Wita Stwosza- Englischer Gruß.

 

 

 

 

 

Urzekło nas romantyczne miasteczko Bamberg z „Małą Wenecją”, katedrą „Alte Hofhaltung” i Starym Ratuszem. Odpoczęliśmy na górze zamkowej sycąc się zapachem kwiatów w ogrodach różanych. Dodamy, że w Bambergu produkowane jest jedyne na świecie piwo dymne ze słodu wędzonego zwane Schlenkerla.

 

 

 

Dwudniowy pobyt w Augsburgu, mieście założonym przez Rzymian, dał nam możliwość zwiedzenia Katedry Najświętszej Marii Panny, Kościoła Św. Anny, osiedla Fuggerów dla ubogich z XVI wieku, do dziś spełniającego swoją funkcję. Odwiedziliśmy Dom Mozarta i Brechta.

 

 

 

 

 

 

Zwiedzanie Erlangen przygotowane zostało przez uczniów niemieckich, pełniących rolę przewodników. Na uwagę zasługują: Ogród Botaniczny oraz kompleks zamkowy ze słynną „Hugenottenbrunnen”.

 

 

 

 

Trudno jest wyliczyć korzyści wynikające z pobytu w Niemczech. Możliwości poznawania obcych kultur, tradycji, doskonalenie umiejętności językowych, odkrywanie piękna Europy, poszukiwanie korzeni polskich w historii obu narodów, uczenie się tolerancji i ocenianie tego co swoje, rodzime- to tylko nieliczne z nich.

 

 

 

 

 

 

 

Sprawna komunikacja w języku docelowym, nawiązanie znajomości, serdeczność i otwartość gospodarzy, sprawiły, że uczniowie czuli się zmotywowani do dalszej pracy.

 

Podsumowując pobyt, należy stwierdzić, że nie było uczniów polskich i niemieckich, ale jeden zgrany zespół, który z żalem rozstawał się w dniu wyjazdu do Polski.

 

Słowa Dr. M. Brauna –dyrektora Emil von Bering- Gymnasium, który dziękując za długoletnią współpracę, stwierdził: „Pielęgnujmy to, co stwarza nadzieję…”, staną się motto przyszłorocznego pobytu uczniów z Niemiec w Polsce…….w „Staszicu”.

 

 

 

 

 

Czekamy na rewizytę!

Projekt wymiany polsko-niemieckiej, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej, dofinansowany został ze środków PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży). Pozostałe fundusze to wkład własny uczestników.

 

 

 

 

 

Prezentację nt. pobytu na wymianie przygotowali:

Benita Kłonica, Julia Tokarska, Weronika Szybalska, Wojciech Żelazowski.

Pobierz

 

 

 

<< Wstecz

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com