Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

Warsztaty

„Nowe Widnokręgi - Zrozumieć Media”

 

 

Dnia 17 lutego 2017 roku w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się warsztaty dziennikarsko-medialne: ZROZUMIEĆ MEDIA. W wykładach i ćwiczeniach uczestniczyli uczniowie z pięciu szkół ponadgimnazjalnych z Ostrowca Świętokrzyskiego. Warsztaty adresowane były przede wszystkim do uczniów klas „medialnych” i „humanistycznych”. Nasze liceum reprezentowały klasy I D, 2D, 3E.

 

 

 

Organizatorami warsztatów byli Radni Miasta i Powiatu: pani Małgorzata Krysa i pan Jarosław Czarnecki oraz dyrekcja i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim: dyrektor Tomasz Kwiatkowski, nauczyciele: Grzegorz Krysa, Wojciech Szymański. Warsztaty poprowadzili wykładowcy i szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, redaktorzy, dziennikarze oraz operatorzy Radia Maryja i Telewizji TRWAM

 

 

 

Pierwsza część wykładów poświęcona została „językowi obrazu”, który jest uważany za podstawę przekazu telewizyjnego. Zajęcia teoretyczno-praktyczne poprowadził redaktor Piotr Grabowski. Starał się uzmysłowić młodzieży, jak ważna jest rola mediów i jak duży wpływ mają one na nasze życie. Uczniowie dowiedzieli się m.in., na czym polega realizacja obrazu telewizyjnego, jak łatwo manipulować obrazem, a co za tym idzie przekazem telewizyjnym, co wynika z tego, iż obraz stanowi 70% tegoż przekazu i dociera do nas najszybciej.

 

 

Część praktyczna pozwoliła wczuć się wybranym osobom, m.in. w rolę prezentera pogody i zobaczyć, na czym polega praca przy green screen-ie. Kolejne zadanie wiązało się z przygotowaniem „kandydata na prezydenta” do spotu reklamowego z jego udziałem. Młodzież mogła przekonać się, że nie tyle wiedza merytoryczna, ale właśnie wygląd, zachowanie, gestykulacja a nawet makijaż, zakrywający niedoskonałości  jest kluczem do sukcesu w karierze. Odpowiednie „wykadrowanie”, oświetlenie, realizacja telewizyjna (montaż) ma wielki wpływ na widzów (opinie publiczną).

 

 

 

 

Na koniec redaktor Piotr Grabowski podsumował treść swojego wykładu oraz przestrzegł publiczność, aby w odbieraniu mediów zawsze kierować się własnym rozumem i nie dać się zwieść wszelkim przekazom kierowanym w naszym kierunku zgodnie z góry przyjętą tezą.

 

 

Drugi z wykładów dotyczył „świata dźwięku” i roli realizatora dźwięku w przygotowaniu audycji radiowych bądź telewizyjnych. Poprowadził go Paweł Bielicki, który starał się wyjaśnić, czym jest dźwięk i jak wygląda jego realizacja. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wielkie możliwości stwarza obróbka dźwięku, jakie znaczenie ma dźwięk w interpretacji przedstawianych odbiorcom treści. Teraz wiemy – przyznaje Piotr – uczeń liceum, że w dowolny sposób możemy modyfikować wypowiedzi innych, a nawet zmieniać sens wypowiedzi.

 

 

 

Kolejną częścią wykładów były zajęcia prasowe. Studentki WSKSiM w Toruniu przekazały nam najważniejsze wskazówki pomocne w redagowaniu tekstu prasowego. Ta część programu, dotycząca słowa, utrwaliła wiedzę o pojęciach takich jak: opinia, informacja, perswazja oraz manipulacja.

 

 

Było to ciekawe doświadczenie zarówno dla nas, jak i ochotników – przyznają uczestnicy wykładów. Uważamy, że jest to bardzo dobra forma lekcji pozwalająca na zdobycie wiedzy w ciekawszy i bardziej oryginalny sposób. Warsztaty te pozwoliły zrozumieć działanie mediów i ich sposoby wywierania na nas oczekiwanych reakcji.

 

 

 

 

 

 

Julia Żelazna

Klasa I D

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com