Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

Uczennice ze „Staszica” autorkami zbioru opowiadań

 

 

Liceum Ogólnokształcące Nr I im Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim może pochwalić się kolejnym sukcesem. Zainteresowania literackie młodzieży, wrażliwość oraz dążenie do wyrażania emocji znalazły wyraz w opublikowanym zbiorze opowiadań pt. „Płomień na wietrze”, którego autorkami są:

 

Emilia Brodawka

Magdalena Cielebąk

Emilia Reczko

Emilia Rysiak

 

 

Tomik został zgłoszony do ogólnopolskiego turnieju literackiego „Misja – książka!”, nad którym honorowy patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Konkurs został zorganizowany przez wydawnictwo Ridero i był przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy, pod opieką nauczyciela, tworzyli autorskie zbiory opowiadań oraz projektowali ich szatę graficzną. Tomiki zostały opublikowane na stronie internetowej wydawnictwa i poddane ocenie czytelników, którzy głosowali na najciekawsze, ich zdaniem, prace.

 

Celem turnieju było rozwijanie kreatywności oraz talentów literackich młodych ludzi, kształtowanie umiejętności twórczego myślenia, umożliwienie przedstawienia młodym ludziom własnego punktu widzenia, rozwijanie pasji czytelniczych oraz zapoznanie i zainteresowanie procesem powstawania i wydawania książki. Do pierwszego etapu turnieju zgłoszono 837 zbiorów opowiadań poruszających bardzo różnorodną tematykę.

 

 

Zbiór Emilii Brodawki, Magdaleny Cielebąk, Emilii Reczko i Emilii Rysiak „Płomień na wietrze” znalazł się, na 25. miejscu, wśród pięćdziesięciu książek, które zyskały największe uznanie czytelników, i został zakwalifikowany do drugiego etapu konkursu „Misja – książka!”. Spośród prac, które uzyskały największą liczbę głosów, 6-osobowe Jury, złożone ze znawców literatury i rynku wydawniczego, pod przewodnictwem p. Beaty Stasińskiej, wybierze zwycięzców. Ponadto, każdy członek Jury nagrodzi jedno, wybrane przez siebie, opowiadanie.

 

 

Autorki to osoby pełne pasji, zainteresowane szeroko pojętą kulturą. Są nie tylko odbiorcami literatury, ale starają się uczestniczyć w procesie jej tworzenia, wykazując się umiejętnością ukazywania różnorodnych uczuć i przeżyć, których doświadczać mogą młodzi ludzie. – podkreśla nauczycielka języka polskiego Katarzyna Szczerbińska. Autorki wykazały się szczególnym zaangażowaniem w trakcie powstawania zbioru. Problematyka tomu opowiadań „Płomień na wietrze” koncentruje się wokół motywu śmierci. Mimo że jest to popularny temat, uczennice zaprezentowały go w oryginalny sposób, dzięki czemu zbiór opowiadań o śmierci skłania do refleksji na temat wartości życia.

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com