Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

NAJLEPSI W POLSCE !

 

2 marca 2017 roku odbyła się kolejna edycja Wirtualnego Festiwalu Filmoteki Szkolnej, w którym wzięło udział kilkadziesiąt grup ze szkół z całej Polski. Już po raz drugi w historii festiwalu autorami zwycięskiego filmu okazali się uczniowie LO „Staszica”.

 

„Niebieskie, dlaczego jednak szare?” – taki tytuł nosi zwycięski film zrealizowany przez grupę filmową uczniów z LO NR I im. St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim i jest inspirowany słynnym filmem Andrzeja Wajdy „Popiół i diament”. Realizacja wymagała maksymalnego skupienia, gdyż podstawowym ograniczeniem był czas  - film należało nagrać w niespełna cztery godziny. Dodatkowe utrudnienie polegało na tym, aby w filmie wykorzystać trzy wybrane elementy: postać (Zbigniew Cybulski), rekwizyt (parasolka) i słowo (niebieski). Nie były to zestawienie przypadkowe, gdyż cały tegoroczny Festiwal Filmoteki został poświęcony wielkim postaciom filmu polskiego.

 

Bodźcem do nakręcenia filmu stała się przede wszystkim postać Zbigniewa Cybulskiego – przyznaje reżyser i scenarzysta Michał Cieślik uczeń klasy I D. Na warsztatach filmowych poznajemy historię polskiego kina, a dodatkowo niedawno ukończyliśmy trzymiesięczny kurs filmoteki szkolnej i obejrzeliśmy film „Popiół i diament” A. Wajdy. Wykorzystaliśmy przy okazji naturalne podobieństwo naszego kolegi Marcina Fulary do Zbyszka Cybulskiego, który ponadto podobnie jak aktor znakomicie prezentuje się w ciemnych okularach.

 

 

 

 

 

 

 

Opowiedziana w filmie historia odnosi się bezpośrednio do słynnej sceny z palącymi się kieliszkami, w której bohaterowie wspominają swoich kolegów. Bohater filmu zrealizowanego przez uczniów przywołuje jednak we wspomnieniach swoje dawne sympatie. Problemem mogło być jeszcze użycie słowa: niebieski i parasolki jako rekwizytu, ale i te elementy zostały inteligentnie wkomponowane w fabułę filmu.

 

Cieszy mnie ogromnie – przyznaje Wojciech Szymański koordynator projektu filmoteki szkolnej i opiekun grupy filmowej - że udało się powtórzyć sukces sprzed trzech lat. To kolejne pokolenie uczniów (grupę w większości tworzą uczniowie klasy pierwszej), które „czuje” film, które nie odwraca się od tradycji filmowej i które jest nad wyraz kreatywne.

 

Młodszych filmowców w rozwiązywaniu zadań i realizacji filmu wspomagali uczniowie klasy trzeciej, a nad ostateczna formą filmu (zdjęcia, montaż) czuwał uczeń klasy III Paweł Lichota.

 

Należy pamiętać, że grupa rywalizowała z zespołami z całej Polski – w tym roku do konkursu przystąpiło kilkadziesiąt zespołów szkolnych !!!

 

Podczas festiwalu szkołę reprezentowali: realizacja filmu - Marcin Fulara, Michał Cieślik, Patrycja Kowalska, Piotr Ćwikła, Kaja Górnisiewicz, Martyna Grabowiec, Paweł Lichota; rozwiązywanie zadań - Karolina Przysucha, Julia Żelazna, Roksana Wiecha, Kinga Grudniewska, Kamila Kowalczyk, Olga Pietraszewska, Maja Klauzińska, Iga Klauzińska, Aleksandra Pastuszka.

 

Zwycięski film uczniów „Staszica” możecie zobaczyć wchodząc na stronę FILMOTEKA SZKOLNA (zakładka: „Filmoteka Szkolna. Akcja”/Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej)

 

 

 

GRUPA FILMOWA

LO NR I „STASZIC”

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com