Aktualności

:: Strona główna
:: Sprawy bieżące
:: Kalendarium szkolne

O szkole

:: Dane adresowe i kontakt
:: Historia szkoły
:: Galeria zdjęć
:: Osiągnięcia
:: Dokumenty szkolne
:: Organizacje szkolne

Administracja

:: Dyrekcja szkoły
:: Nauczyciele
:: Biblioteka
:: Pedagog szkolny
:: Gabinet lekarski
:: Sekretariat
:: Księgowość

Uczniowie

:: Plan lekcji
:: Klasy
:: Samorząd szkolny
:: Materiały dla ucznia
:: Dzwonki
:: Prace uczniów

Dla Rodziców

:: Rada Rodziców
:: Dyżury nauczycieli
:: Informacje dla Rodziców

Rekrutacja

:: Rekrutacja
:: Dni otwarte

 

 

Uratuj mnie - Anna Bellon o swoim pisarskim debiucie

 

 

Anna Bellon - rocznik 1996, obecnie- studentka mechaniki i budowy maszyn, absolwentka Liceum Staszica w Ostrowcu Św., autorka książki „Uratuj mnie”, której premiera miała miejsce 28 września.

 

 

13 grudnia w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrowcu Św. odbyło się spotkanie autorskie z Anną Bellon, w którym gościnnie uczestniczyli uczniowie liceum Staszica. Spotkanie nie było przypadkowe, bowiem jeszcze dwa lata temu Anna była uczennicą tegoż liceum. Jej debiutancka powieść Uratuj mnie to pierwsza część serii The Last Regret, opowiadającej o grupie przyjaciół z liceum, którzy zakładają zespół rockowy. Książka w zmienionej wersji była publikowana na Wattpadzie, gdzie uzyskała ponad milion odsłon.

 

 

Ania to osoba niezwykle skromna, przepełniona jednak pisarska pasją, o której opowiadała zgromadzonej młodzieży. Początkiem pisania – jak sama mówi – była praca domowa: Mieliśmy napisać baśń. Cały proces spodobał mi się tak bardzo, że od tej pory zwyczajnie mnie do tego ciągnęło i nawet zwykłe wypracowania pisałam z większym zapałem. W późniejszych latach wysyłałam swoje wiersze na konkursy, a w końcu i opowiadania. Wtedy powoli zaczął już we mnie dojrzewać pomysł, że chciałabym kiedyś napisać książkę. Gdy już raz zaczęłam, nie chciałam przestać, na przestrzeni lat zaczynając i porzucając dziesiątki pomysłów, aż w końcu się udało.

 

 

 Anna podkreśliła także, jak wielką rolę w jej pisaniu odegrała nauka w liceum, zwłaszcza lekcje języka polskiego, które zainspirowały ją do poszukiwania pomysłów w szeroko rozumianej kulturze. Pomysł na opowiedzianą w książce Uratuj mnie historię narodził się w głowie Anny dzięki piosence I had me a girl The Civil Wars. Jej tekst był główną inspiracją do całej historii. Gdy skończyłam pisać „Uratuj mnie"- dodaje Anna - zaczęłam się zastanawiać co dalej i trafiłam na Macadamia Literary Agency. Wysłałam do agencji maszynopis i kilka tygodni później podpisałam umowę z moją obecną agentką - Kamilą Kanafą. Po kilku wstępnych poprawkach zaczęła szukać dla mnie wydawcy. Ofert było kilka, ale ostatecznie trafiłam pod skrzydła Znaku.

 

 

Książka została bardzo dobrze przyjęta i otrzymała znakomite recenzje. Obecnie Ania pracuje nad kolejną książką - pisze w czasie przerw, nudnych wykładów, ale najczęściej w nocy. Kiedy ma ciszę, spokój i głowę pełną pomysłów. Opowiadała, jak ważnym wsparciem są jej bliscy, a także o tym jak radzić sobie z kryzysem twórczym. Poproszona przez licealistów o kilka pisarskich porad powiedziała: Dużo czytajcie i dużo piszcie, to przede wszystkim. Napisanie nawet kilku linijek dziennie to już coś, jeśli jesteście zasypani nauką, ale warto wyrobić sobie ten nawyk. Nie zniechęcajcie się i próbujcie aż do skutku. Pisanie do szuflady to też forma samodoskonalenia, ale gdy będziecie gotowi, warto spróbować się tym podzielić. A krytykę traktujcie jako motywację do bycia coraz lepszym.

 

PS

Specjalne podziękowania dla Pani Barbary Pawelec kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Ostrowcu Św. za zorganizowanie spotkania autorskiego.

 

Z Anna Bellon rozmawiali:

Wojciech Szymański,

Dominika Janik

uczennica klasy I D

LO Nr I im. St. Staszica

 

 

 

 

<< Wstecz

 

Copyright by LO Nr I | Valid HTML 4.01 & CSS

szablon pochodzi ze strony szbloniki.com